Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kék korszak – Nagy István fotóművész kiállítása

2013, May 3 @ 19:00 - 2013, May 30 @ 19:00 CEST

Free
nagy_istvan_meghivo_kerengo_galeria_kicsi.jpg

A Nemzeti Táncszínház kerengő galériájában láthatják az érdeklődők Nagy István szentesi fotóművész „KÉK KORSZAK” című fotókiállítását 2013. május 3-tól 30-ig.

A Nemzeti Táncszínház kerengő galériájában láthatják az érdeklődők Nagy István szentesi fotóművész „KÉK KORSZAK” című fotókiállítását 2013. május 3-tól 30-ig.

A kiállításon alkalmazott, cianotípia eljárással készített képeket talán 10 éve kezdtem el készíteni a többi egyedi archaikus és kézműves képem mellett. Nagyon megragadott a kézi képkészítési eljárás, a régi technika, maga a kézműves fotókidolgozás. Más a kép megjelenése, más a hordozó papír, ettől maga a kép is eltér egy hagyományosan laborált képtől. A cianotípiánál és a többi kézműves fotóeljárásnál a kép készítése a fotográfiához megfelelő felületű papír, vagy más hordozó anyag kiválasztásával történik. El kell készíteni a nagyméretű síkfilmet, amiről majd a kép készül. A vegyszerek előkészítése, kimérése és összekeverése után ezzel érzékenyíteni kell a kiválasztott papírt ecseteléssel, vagy úsztatással. Szárítás után következik a több perces megvilágítás napfényen a síkfilmen keresztül, majd az előhívás. A kimosott és megszárított kép nagyon tartós, talán több száz évet is megérhet.

Régi neveken kéknyomat, kékkép, cyanotype, blueprint néven említették. 1842-ben hozták nyilvánosságra a fényérzékeny anyag receptjét, de szélesebb körben csak az 1890-es évektől használták, egészen az 1950-es évekig. Leggyakrabban papír hordozóra kerül, de textil, selyem sem ritka. A képet fényérzékeny vassók adják, a zöld ferriammóniumcitrát és vörösvérlúgsó felhasználásával. A képet egy turnbullkék (vas(II)ferricianid) nevű vegyület alkotja, kötőanyag csak a későbbi és a mai változatoknál fordul elő. Tónusvilága a sötét és a világos között kevesebb, mint a hagyományos fekete fehér képnél, ezért főként a kevés szürke tónust tartalmazó képet érdemes ezzel az eljárással készíteni. Újabban néhány kreatív fotós használja ezt a képkészítési eljárást, de a munkaigényessége miatt nem sokan köteleződnek el mellette.

Nagyon izgat az egyszerű, de mégis tartalmat hordozó letisztult képi világ, ezért ehhez a kézműves eljáráshoz készítem direkt a fotóim nagy részét. Tudatos fotók, már a fényképezésnél a kék tónuson gondolkozom, hogy milyen módon fog megjelenni a kép, elképzelem a formavilágot és a megjelenést is előre. Utána már csak a megvalósításnak kell megtörténnie, ami azért sok kudarcot is hordoz magában. Ugyanarról a filmről nem lehet két egymással pontosan megegyező másolatot készíteni, ezért majdnem minden ilyen fotó egyedi alkotásként képzelhető el.

Details

Start:
2013, May 3 @ 19:00 CEST
End:
2013, May 30 @ 19:00 CEST
Cost:
Free
Event Category:
Event Tags: