- There were no results found.
- There were no results found.
Cseh Centrum
- Events
- Organizers
- Cseh Centrum
A Cseh Centrum tevékenysége három egyenlően fontos részből áll ezek egyike a kulturális kapcsolatok támogatása...
A SZÓTÁR-SZERVEZŐ
Beszélgetés Csémy Tamással, a Cseh Centrum Budapest új igazgatójával
- Nagy örömünkre szolgált, hogy 1998-ban Te lettél a budapesti Cseh Centrum igazgatója. Téged eddig is a kultúra iránt elkötelezett embernek ismertünk, ezért most kíváncsian kérdezem, hogy mik a terveid, mi az "ars poeticád" ezzel az új munkával kapcsolatban?
- A kérdés szépen hangzik, a válasz azonban talán kevéssé lesz poétikus. Tudni kell, hogy a Cseh Centrum tevékenysége három egyenlően fontos részből áll. Az első ilyen terület az export, vagyis a gazdasági kapcsolatok segítése, a cseh vállalatok támogatása a magyar piacon. Ennek különösen nagy a jelentősége a mai helyzetben, mert Csehországnak igen komoly érdeke, hogy a cseh cégek minél jobban szerepeljenek a nemzetközi piacokon. A másik terület a kulturális kapcsolatoké, talán ez érdekli leginkább a Bohemia folyóirat olvasóit. A harmadik, nem kevésbé fontos terület az idegenforgalom támogatása. Én most visszatérnék a kultúrára. Ami az ide vonatkozó terveimet illeti, először is rendkívül fontos a két állam, illetve a két nemzet kapcsolata. Itt figyelembe kell venni, hogy mi a helyzet a kapcsolatokat elősegítő eszközökkel, például a szótárakkal. Már Prágában is gyakran találkoztam azzal a problémával, hogy nem léteznek modern szótárak, illetőleg az ismert kiadványokat, - mint a Dobossy-féle nagy "zöld szótárat" vagy a kisszótárakat -, már nem lehet beszerezni. Hasonló a helyzet a nyelvkönyvekkel is, így annak az embernek, aki csehül vagy magyarul szeretne megtanulni, nagyon nehéz dolga van.
További gond, hogy az idő elteltével ezek a szótárak már elavultak. Ezért az én egyik távlati célom az, hogy ezt az állapotot megváltoztassam, és valamilyen módon támogatni szeretném a szakértők eszmecseréjét. Örömmel bejelenthetem, hogy ez ügyben már folytattam is tárgyalásokat, mind Pesten, mind pedig Prágában, és nemsokára megrendezzük a szakemberek konferenciáját is. Itt a szakértők mondják majd meg, hogy milyen szótárra lenne szükség, teljesen új Cseh-magyar és Magyar-cseh szótárakra, vagy elég csupán a kiegészítéseket összeállítani, és szakszótárakat - pl. számítástechnikai vagy filmművészeti - kiadni.
A kultúra területén további fontos elképzelésünk, hogy a Cseh Centrum támogatni szeretné a könyvkiadást, olyan könyvek megjelentetését, amelyek elősegítik egymás jobb megismerését. Konkrét tervünkben szerepel, hogy megjelentessünk a szocializmus évtizedeiben elhallgatott cseh írók novelláiból egy válogatás-kötetet. Ezeket a novellákat Zádor András és Margit fordították le, és többségüket magyar olvasó még nem olvashatta.
Következő fontos célom, amelyet hosszú távon is szeretnék megtartani, az, hogy jó és hathatós együttműködést teremtsünk a Bohemiával, és természetesen a Bohemia folyóirattal is, valamint a Magyarországi egyetemek cseh tanszakaival és a Károly Egyetem magyar tanszékével is. Itt ugyanis nagyon sok hasznos, és érdekes momentum akadhat, amit a napi kapcsolatépítési munka során fel lehet és fel is kell használni. Ide kapcsolódik, hogy a Cseh Centrum meglévő - viszonylag nagy - könyvtárát, amely kb. 4000 kötetet tartalmaz, szeretném katalogizáltatni, számítógépre vinni, és idővel az internetre is feltenni. Így elérhető lenne, hogy bárki a könyvtári kölcsönzési időn kívül is használhassa könyvtárunkat.
- Gondolom, a kultúra más területei is érdekelnek, hiszen örömmel tapasztaljuk, hogy az utóbbi hónapokban több kiállítást és koncertet is szerveztetek.
- Fontosnak tartom mind a zenét, mind pedig a képzőművészetet. Mégpedig elsősorban azért, mert mind a két művészeti ágat a cseh és a magyar művészek is egyaránt magas színvonalon képviselik. Nem beszélve arról, hogy a zene is és a képzőművészet is nemzetközi, abban az értelemben, hogy megértésükhöz nincs szükség a nyelv ismeretére. Ezért természetszerű, hogy ezeket - és persze a fotóművészetet is - támogatjuk. Nagyon jó lehetőségeink vannak itt a Cseh Centrum területén kiállítások rendezésére, illetve van egy viszonylag jó akusztikájú hangversenytermünk is. Itt kell megemlítenem, hogy tervezzük a filmklub átalakítását is. A Cseh Centrumban eddig cseh nyelvű filmeket vetítettek, mivel azonban szerintem nekünk a magyar közönséget kell kiszolgálnunk, úgy gondolom, megpróbálunk valamilyen megoldást találni arra, hogy a filmeket magyar szinkronnal, hangalámondással, vagy felirattal vetítsük. Ezeken a megoldási lehetőségeken egyelőre még csak gondolkodunk, meglátjuk, hogy mire lesz lehetőségünk.
- Ha már itt tartunk, hadd vágjak közbe... Mi lesz a nyelvtanfolyamokkal?
- Jó hírként mondhatom el, hogy idén két tanfolyam indult, a kezdők és a haladók részére. Sajnos a lehetőségeinket korlátozza, hogy a Cseh Centrum tulajdonképpen a Cseh Nagykövetség épületében van, így ránk is vonatkoznak bizonyos - a nyitvatartással és a látogatással kapcsolatos - megszorítások.
- Tervezed-e, hogy legyen ún. "nyitott centrum", hasonlóan a szlovákokéhoz, ahol van egy bolt, s ahova be lehet térni stb. Egyáltalán lesz-e saját boltja a Cseh Centrumnak?
- A lehetőségeink ezekben a kérdésekben elég korlátozottak, a költségvetésünk erre nem ad lehetőséget. Azért igyekszünk a rendezvényeinket kivinni az épületünkből, bizonyos esetekben még Budapestről is. Volt már programunk például Székesfehérváron, vagy Esztergomban is. Az előbbi helyszínen mutattuk be a Czech Press Photo című kiállítást, míg az utóbbin Ludmila Pokorná képeit láthatták az érdeklődők. Próbálkozunk egyes filmek vidéki vetítéseivel is. De említhetem azt is, hogy Szegeden márciusban a Cseh Kultúra Hónapja lesz.
- Köszönöm a beszélgetést, és a magam, illetve a Bohemia Baráti Kör nevében sok sikert kívánok a munkádhoz!
Polgár László
Cseh Centrum
Cím: 1063. Budapest, Szegfű u. 4.
Telefon: (1) 342-5818
Fax: (1) 351-9188