Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

XXIX. Magyar Sajtófotó Kiállítás – Magyar fotográfusok a világ élvonalában kísérő kiállítás

2011, March 26 @ 10:00 - 2011, May 8 @ 17:00 UTC+0

Free
sf_2010_ok.jpg

Dráma, szépség, hangulat, küzdelem, humor 2010-ben. Mi voltunk a szereplői, a szurkolói, a nyertesei, a vesztesei. Száz és száz fotó, amit érdemes megnézni.

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége 2011. március 26. és május 8. között, a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjaként, ismételten a Magyar Nemzeti Múzeumban rendezi meg a XXIX. Magyar Sajtófotó Kiállítást és a Magyar fotósok a világ élvonalában című kísérő kiállítást.

Dráma, szépség, hangulat, küzdelem, humor 2010-ben. Mi voltunk a szereplői, a szurkolói, a nyertesei, a vesztesei. Száz és száz fotó, amit érdemes megnézni.

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége 2011. március 26. és május 8. között, a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjaként, ismételten a Magyar Nemzeti Múzeumban rendezi meg a XXIX. Magyar Sajtófotó Kiállítást és a Magyar fotósok a világ élvonalában című kísérő kiállítást.

A Magyar Sajtófotó Kiállítást a MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztálya által kiírt sajtófotó-pályázat előzi meg, amelyre hivatásos és amatőr fotóriporterek több ezer képet küldenek be. A 2011. január 5-én zárult nyílt pályázatra 323 regisztrált szerző 8548 felvételt küldött be.

A Sajtófotó Pályázat 2010 zsűrizésére 2011. január 14. és 16. között került sor a MÚOSZ székházában, ahol az elmúlt évekhez hasonlóan a zsűrizés nyilvános volt, és azt bárki figyelemmel kísérhette a Fotoklikk internetes portálon is.
A héttagú zsűri elnöke Thomas Szlukovenyi (Szlukovényi Tamás),kanadai állampolgár, World Press Photo díjas fotográfus, aki hat éven át töltötte be a Reuters „Global Picture News Editor” pozícióját. Fotós karrierjét Budapesten kezdte, majd a kanadai Globe and Mailnél folytatta, ahonnan 1990-ben került a Reutershez, a világ egyik vezető hírügynökségéhez.
A zsűri külföldi tagjai: Filip Horvat, aki a közelmúltig az AP horvátországi fotóriportere volt, Jan Sibik cseh fotográfus és Sam Stewart fotóriporter, képszerkesztő, NPPA USA. Magyar tagok: Barakonyi Szabolcs,az Index fotóriportere, ifj. Vitray Tamás, a National Geographic Magyarország vezető szerkesztője és Kovács Bence szabadfoglalkozású fotóriporter, korábban a Népszabadság munkatársa.

Thomas Szlukovenyi, a zsűri elnöke: Igen magas szintű volt a verseny. Az eredmény nagyon jó! Nyilvánvaló – és erre előre lehetett számítani -, hogy a vörösiszap-katasztrófa helyszínén készült fotók domináltak a pályázaton. De azért más témakörökben is készültek nagyon jó munkák. Gratulálok a magyar fotósoknak, és csak biztatni tudom őket arra, hogy a most látott színvonalon folytassák a munkájukat. Mindabból, amit láttam, ugyanarra a szintre helyezem őket, mint akikkel korábban volt szerencsém dolgozni. Nem számít, hogy honnan jön valaki, csak az számít, hogy mennyire érzi a képi világ erejét, és mennyire akar vele valamit megmutatni a világnak.

A zsűri a pályázatban meghirdetett kategóriák között nem osztotta ki a művészet (egyedi) kategória I. és III. díját. Ugyanakkor a természet és tudomány (egyedi) kategóriában 3 db II. díjat ítélt oda.

A legkiemelkedőbb teljesítményért járó MÚOSZ Nagydíjat Huszti István, az Index fotóriportere érdemelte ki Túlélők című fotójával.

A legjobb emberközpontú dokumentarista fotográfiáért járó André Kertész Nagydíjat Kállai Márton, a Szabad Föld fotóriportere nyerte el a Fapados konditerem című sorozatával, amellyel a sport (sorozat) kategória I. díját is megkapta.

A Budapest Fotográfiai Ösztöndíjat Hartyányi Norbert szabadúszó fotóriporter nyerte el Margitsziget című munkatervével és a pályázaton való szereplésével.

A legjobb hírképért járó Escher Károly-különdíjban Kovács Tamás, az MTI fotóriportere részesült a Vöröslő fájdalom című fotójával. Ezzel a képpel elnyerte még a hír-esemény kategória I. díját is.

A legjobb kollekcióért járó Munkácsi Márton-díjat Kurucz Árpád, a Népszabadság fotóriportere érdemelte ki, aki egyben elnyerte a képriport kategória I. díját Vörösiszap c. sorozatával, a képriport kategória III. díját Árvíz c. sorozatával és a természet és tudomány (egyedi) kategória III. díját Hőség c. fotójával.

A vidéken dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporternek járó díjat,a természet és tudomány (egyedi) kategória II. díját Sárga c. képével és az emberábrázolás-portré (egyedi) kategória III. díját Sors c. fotójával Kerekes M. István szabadúszó fotóriporter,a XXVII. és a XXVIII. Magyar Sajtófotó Kiállítás közönségdíjasa nyerte.

A 30 év alatti, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporternek járó elismerést Stiller Ákos, a hvg.hu fotóriportere kapta, aki egyben elnyerte a képriport kategória II. díját a Vörösiszap-tragédia c. sorozatával és az emberábrázolás-portré (egyedi) kategória II. díját Remény c. képével.

Nemzetközi elismerés

Lakatos Péter Zoltán,az MTI külsős fotóriportere Pokoli zuhanás c. képével a World Press Photo hír kategória I. díját és a Magyar Sajtófotó Pályázat 2010 hír-esemény kategória II. díját nyerte el.

A kiállítást Csányi Vilmos író, etológus nyitja meg.

Dráma, szépség, hangulat, küzdelem, humor 2010-ben

A hat héten át látható tárlaton az elmúlt év legizgalmasabb pillanatait, természeti csodáit, drámai, örömteli, mulatságos élethelyzeteit, kivételes művészeti és sportteljesítményeit lehet felidézni.
A 2010-es tavaszi árvíz és vörösiszap-katasztrófa megrázó és elgondolkoztató felvételei mellett számtalan egyéb érdekes, megrázó és mosolyra késztető fotó villantja fel azokat a történéseket, amelyek visszaadják azt a sokszínűséget, amely szűkebb és tágabb világunkra jellemző.
Képek az aszkétaéletű, egykor első osztályú ökölvívó, Csukrán Mihály saját építésű, újfehértói sporttelepének hétköznapjairól, a fiatalokat a világhálón meghódító, gördeszkázó gáborjánházai plébánosról, egy lebontásra ítélt belvárosi társasházba önkéntesen beköltözött punkok világáról, az utcán élőkről, a szlovákiai cigánytelepek köré épített betonfalakról.
Képek Pécsről, mint Európa Kulturális Fővárosáról, a világhírű, kizárólag férfiakból álló Les Ballets Trocadero de Monte Carlo társulat budapesti fellépéséről, a magyar kortárs művészekről és alkotásaikról, a mohácsi busójárásról, a 2010-ben még megrendezett Operabálról, a mostanság felturbózott lakodalmakról, a szíriai Margat várának feltárásáról.
Képek a 2010-es országgyűlési választások kampánykörútjairól, a New Yorkban élő orosz közösségről, a repülőgép-szerencsétlenségben meghalt Lech Kaczynski, lengyel államfő temetéséről, a Romániában kisebbségben lévő moldvai csángókról.
Képek a 2010-es budapesti úszó-Európa-bajnokság férfi műugróiról úgy, ahogyan eddig még soha nem láthattuk őket. Képek a triatlon-világbajnokságról, a világhírű agarakról, ismert és közkedvelt személyiségekről. Képek a tél fehérségébe burkolódzó erdélyi tájról és az ócsai láperdő titokzatos lényeiről.

Magyar fotográfusok a világ élvonalában

Magyar tudósok. Magyar zeneszerzők. Magyar fotográfusok. Az elmúlt évszázadtól napjainkig ők azok, akik tehetségükkel, tudásukkal, teljesítményükkel nem csupán maguknak, de Magyarországnak is tekintélyt és hírnevet szereztek. A világ élvonalában álltak és állnak ma is.
Ez a tárlat azoknak a magyar fotográfusoknak a munkáiból mutat be válogatást, akik az 1955-ben indított World Press Photo pályázaton – a világ legnagyobb és legtekintélyesebb sajtófotóversenyén – az elmúlt évtizedekben díjat, díjakat nyertek. Ez a válogatás először kerül így bemutatásra.
A World Press Photo pályázaton díjat nyert magyar fotósok listája figyelemre méltó:

Benkő Imre, Dezső Tamás, Gárdi Balázs, Farkas József, Fejes László, Friedmann Endre, Komlós Tibor, Korniss Péter, Lakatos Péter Zoltán, Pólya Zoltán, Révész Tamás, Soós Lajos, Szentpéteri L. József, Szigetváry Zsolt, Szlukovényi Tamás, Török László, Vadas Ernő, Wéber Lajos.

A dagerrotípiától a digitális kameráig

Történelmi korszakok fényképezőgépei Gadányi György gyűjteményéből

A dagerrotípia volt a legelső fényképészeti eljárás.
Használata az 1850-es évek elején már széles körben elterjedt. Az ezüstözött rézlemezt polírozták, tisztították, majd jód- (később bróm- vagy klór-) gőzben érzékenyítették, míg a lemez sötétsárga színűvé nem vált. A fényérzékeny lemezt a kamerába helyezve exponáltak. Speciális előhívóládában, gyertyával, borszeszégővel melegített higany gőzével hívták elő, amit ezt követően nátriumtioszulfátban fixáltak.
A dagerrotípia a mai értelemben nem volt sokszorosítható, így minden, ami megmaradt, az egyedi műtárgy.
Az újságok illusztrációi a fényképezés kezdetekor metszetek voltak, melyeket dagerrotípiákról és képekről készítettek.
Idővel a fényérzékeny anyagok egyre érzékenyebbek lettek, és a gyorsan továbbítható film felváltotta az üveglemezt. A zoom, a különböző látószögű teleobjektívek, a magas érzékenységű filmek egyre több lehetőséget és segítséget jelentettek a fotográfusoknak.
A kiállításon néhány igazán különleges, egyedi példány látható a századokat átívelő technikatörténetből.

Premier

A kiállítás ünnepélyes megnyitóján kerül bemutatásra AZ ÉV FOTÓI című könyv, amely a 2010-es sajtófotó-pályázatra beérkezett képekből ad bőséges áttekintést Bánkuti András szerkesztésében.

Közönségszavazás

Várjuk a szavazatokat a XXIX. Magyar Sajtófotó Kiállítás (kivéve kísérő kiállítás) közönségdíjas képére Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban, és az országjáró körút állomásain, többek között: Debrecenben a Kölcsey Művelődési Központban, és Miskolcon a Miskolci Galériában.
Eredményhirdetés: 2012 márciusában, a XXX. Magyar Sajtófotó Kiállítás ünnepélyes megnyitóján.

A kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban – a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjaként – a nagyközönség számára 2011. március 26. és május 8. között látogatható.

A kiállítás rendezője: Szalay Zoltán,Táncsics- és Pulitzer Emlékdíjas fotóriporter

Társrendező: Túry Gergely, a HVG fotóriportere

Munkatársak: Bock Kata marketing-tanácsadó, Darányi Zsolt – FotoKlikk.hu, Grnák László fotóriporter, Haris László fotóművész, Mata Júlia kreatív tanácsadó

Grafikai tervezés:Heltai Csaba