
- This event has passed.
Varázslatos Magyarország – Fotópályázat – Május
May 1 @ 08:00 - May 21 @ 17:00 CEST

PÁLYÁZATI KATEGÓRIÁK
A. A Varázslatos Magyarország természetfotói:
A.1. A Varázslatos Magyarország természeti szépségei
A.2. A Varázslatos Magyarország madarai
A.3. A Varázslatos Magyarország egyéb állatai
A.4. A Varázslatos Magyarország kompakt szemszögből
B. Ember a természetben
C. Kedvencünk: a kísérletező fotós – National Geographic
D. Földünk formái – UNESCO
E. Képek a nagyvilágból
F. Mozgásban a természet (videópályázat)
G. Varázslatos Hortobágy – 50 éves a Hortobágyi Nemzeti Park
PÁLYÁZATI SZABÁLYZAT
FONTOS VÁLTOZÁS a 2023-as ÉVADBAN: A magyar természetfotó nagydíjáért folyó versenyben egységes ranglistát vezetünk be, azaz minden pályázati kategóriába beadott képek pontszámai beleszámítódnak a nagydíjat meghatározó éves ranglistába. Kivételt képeznek a nem Magyarországon készült képek, azaz a Képek a nagyvilágból kategória képei, a videó pályázat, a Mozgásban a természet anyaga és a nem teljes pályázatit évadot felölelő, időszakos pályázatok alkotásai.
1. A 2023-as pályázati év 2023. április 6-tól 2023. december 20-ig tart.
2. A képeket minden hónap 1-jétől (0:01-től) lehet feltölteni az adott hónap 20-ig (23:59-ig).
3. Az A. (A.1., A.2., A.3., A.4.), B., C., D., kategóriákba, azaz a 7 kategóriába összesen havonta maximum 7 db kép tölthető fel.
Az E. kategóriába havonta összesen maximum 4db kép tölthető fel.
Az F. kategóriába háromhavonta összesen maximum 4db videó tölthető fel.
4. Az év végi eredmények illetve a nagydíj a 9 hónapból a legjobb 7 hónap összpontszáma alapján kerül meghatározásra, ez lehetőséget ad azoknak a pályázóknak is, akik kihagynak maximum 2 hónapot, hogy az év végi nagydíjért versenyben maradhassanak.
5. Az A. (A.1., A.2., A.3., A.4.), B., C., D., E. kategóriákba benevezett természetfotóra kapható maximális pontszám: 70 pont. Az éves ranglistába 9 hónapból a legjobb 7 hónap pályamunkáival, azaz 49 feltöltött képpel maximálisan 3430 pont szerezhető összesen a pályázati évben.
A D. kategóriába benevezett videóra kapható maximális pontszám: 30 pont.
A G. kategóriába benevezett természetfotóra kapható maximális pontszám: 60 pont.
6. Az A. (A.1., A.2., A.3., A.4.), B., C., D., kategóriában megszerzett zsűripontszámok bekerülnek az éves ranglistába, azaz A magyar természetfotó nagydíjának első három helyét azok a fotósok nyerik el, akik a pályázati évad alatt képeikkel a legtöbb pontszámot gyűjtötték össze. Az első helyezett fotós nyeri el Dienes Szilárd szobrászművész által tervezett és egyedileg készített nagydíjat szimbolizáló Arany Daru szobrot, a második helyezett egy ezüst színű, a harmadik pedig egy bronz színű szobrot nyer el.
Az éves ranglistába nem kerülnek bele az E., és F., kategóriák pontszámai, valamint a nem teljes pályázati évadot felölelő, időszakos pályázatok alkotásai, 2023-ban a G., kategória képei. A közönségszavazás pontjai szintén nem kerülnek be az éves ranglistába.
Év végén, a nagydíj átadása mellett szintén díjazásban részesül az egyes kategóriákban az évad alatt a legtöbb pontszámot szerzett első három fotós, valamint a közönségszavazásban legtöbb pontszámot szerzett fotós is. További különdíjak odaítélést a pályázat kiírója az év végén állapítja meg.
7. A nevezési díj minden hónapban képenként bruttó 500 Ft.
Az összes pályázati kategóriába havonta összesen 1db kép ingyenesen feltölthető.
A.1. A Varázslatos Magyarország természeti szépségei
Ebben a kategóriában a következő témákban készített természetfotók nevezhetőek:
– tájképek,
– vízesések,
– kompozíciók és formák,
– erdők,
– virágok, növények, gombák, mohák, zuzmók, valamint ezek makrofelvételei,
– drónfelvételek,
– a nemzeti parkok kulturális örökségei (pl.: tradicionális haszonállatok).
A.2. A Varázslatos Magyarország madarai
Ebbe a kategóriába madarakról készített fotók nevezhetőek. A pályázati képek bármely, hazánkban előforduló madárfajról, vegyes témában, de kizárólag természetes körülmények között készülhetnek.
A.3. Varázslatos Magyarország egyéb állatai
Ebben a kategóriában az alábbi állatfajokról készített természetfotók nevezhetőek:
– emlősök,
– kétéltűek,
– hüllők,
– halak,
– ízeltlábúak,
– férgek.
A.4. Varázslatos Magyarország kompakt szemszögből
Ebben a kategóriában a kompakt vagy bridge rendszerű géppel, valamint mobil eszközökkel (telefon, tablet) készített természetfotók nevezhetőek.
B. Ember a természetben
Hogyan van jelen az ember a természetben, és erre miképpen reagál a természet? Ilyen kérdésekre keresi a választ a pályázati alkategória. Olyan képeket vár az alkotóktól, amelyek megmutatják az ember szerepét és jelenlétét a természetben, legyen az építő, akár romboló jellegű. A bemutatott képeken megjelenik közvetlenül az ember maga, de akár közvetett módon az ember cselekedetinek, építményeinek hatása, nyoma a természetben. A képek küldetése, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy hogyan befolyásolja jelenlétünk az élővilágot, hogyan tudunk természettel békésen egymás mellett vagy együtt élni, és milyen felelősséggel tartozunk a környezetért, amelyben élünk.
E. Képek a nagyvilágból
A VM pályázatának egyetlen kategóriája, amely nem az itthoni élővilágot mutatja be, hanem egy tágabb perspektívából tekint természeti világunkra.
A kitekintő alkategória arra invitálja a fotósokat, hogy mutassák be azon fényképeiket is, amelyeket határainkon túl készítettek, legyenek ezek szomszédos országok tájképei, akár tengerentúli egzotikus világok tájai, növényei és állatai. A kategóriában határainkon túl dolgozó fotósok is megmértettethetik magukat, a pályázati képek célja pedig, hogy bemutassák világunk sokszínűségét és a globális természet jelen állapotát.
F. Mozgásban a természet (videópályázat)
Mutasd meg, hogyan él, hogyan mozog a természet! A pályázati kategória lehetőséget és teret ad a mozgóképeknek is.
Olyan kisfilmeket várunk Tőled, amelyek tudatos dramaturgia mentén egy történetet mesélnek el nekünk a természetből. Egy vagy akár több témából összevágott, de mindenképpen koherens videót várunk, amelyben a történetmesélés, vágás és aláfestő zene is nagy szerepet játszik.
A pályázatot 3 havonta írjuk ki, így az azt felölelő időszakban folyamatosan tudsz anyagokat feltölteni. Kiírásonként maximum 4 videó tölthető fel.
Pályázati periódusok:
április 6. – június 20.
július 1. – szeptember 20.
október 1. – december 20.
C. Kedvencünk: a kísérletező fotós – National Geographic
A National Geographic Magyarország magazin és a Varázslatos Magyarország közös pályázatán idén ismét izgalmas fotós kalandokra hív! Arra kérünk, lépj ki a megszokott, klasszikus természetfotós keretekből és merj formabontó, kísérletező lenni. Olyan művészi, kreatív képeket várunk ebbe a kategóriába, amelyek egy kicsit másképp mutatják be a természet világát, amelyek rávilágítanak a természetben megbúvó csodás részletekre, formákra, az adott jelenség esszenciájára. Kísérletezz és alkoss művészi képeket!
D. Földünk formái – UNESCO
Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság idén a földtudomány sokféleségét veszi fókuszába. Bolygónk rendkívüli változatossága nem csak a növények és állatok sokszínűségében nyilvánul meg, de az élettelen természeti értékek szépségei is ott vannak mindenhol körülöttünk. A földtani folyamatok által megalkotott káprázatos felszíni és felszín alatti formakincsek által alakított tájakat és absztrakt formákat bemutató képeket várjuk.
Varázslatos Hortobágy – 50 éves a Hortobágyi Nemzeti Park
Az időszaki pályázat olyan természetfotókat vár, amelyek hűen mutatják be a Hortobágyi Nemzeti Park élővilágának biológiai sokszínűségét, fókuszban az ott élő állat- és növényvilággal, valamint bemutatják a hortobágyi tájakat és természeti jelenségeket, továbbá a pásztorkultúrát és hagyományos állattartáshoz kapcsolódó életképeket.