Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Varázslatos Magyarország – Fotópályázat – Február

February 1 @ 08:00 - February 20 @ 17:00 CET

A Varázslatos Magyarország természetfotó pályázata 

 A Varázslatos Magyarország immáron tizenhat éve az ország legizgalmasabb természetfotó pályázata, melynek célja, hogy a hazai természetfotósok számára szakmai platformot, fejlődési és folyamatos pályázati lehetőséget biztosítson.
A pályázati évad nyolc hónapból áll, februártól szemptemberig minden hónapban több kategóriában lehet pályázni. A pályázat elsősorban olyan képeket vár, amelyek az ország nemzeti parkjainak természeti szépségeit valamint az ott élő állat- és növényfajokat mutatja be. A fotósoknak azonban lehetősége adódik olyan képeket is feltölteni, ahol az ember is megjelenik vagy netán épp külföldön készültek.

A képeket a szakmai zsűri havonta értékeli és minden hónapban a pályázati kategóriák első három helyezettjei díjazásban részesülnek.  Az időszaki pályázatok, a Képek a nagyvilágból és a Mozgásban a természet videópályázatra beadott alkotások kivételével, a pályázó a nyolc hónap alatt, az összes pályázati képére kapott pontszáma alapján bekerül az éves ranglistába, amelynek első helyezettje nyeri év végén „A magyar természetfotó nagydíját” és az azt szimbolizáló Arany Daru szobrot. A további két dobogós fotós is egy-egy szobor, a második egy ezüst, a harmadik pedig egy bronz szobor tulajdonosa lesz, valamint az összes kategória első három helyezettje is díjazásban részesül az évente megrendezett ünnepélyes díjátadón.  A pályázat legszebb képeiből a VM egy gyönyörű fotóalbumot ad ki, és egy nagy-volumenű tárlatot rendez az ország több rangos kiállítóhelyén.

 

Pályázati kategóriák 2025-ben

A. A Varázslatos Magyarország természetfotói:

A.1. A Varázslatos Magyarország természeti szépségei

A.2. A Varázslatos Magyarország madarai

A.3. A Varázslatos Magyarország egyéb állatai

A.4. A Varázslatos Magyarország kompakt szemszögből

B. Az ember hatása a természetre

C. Családi pillanatok – National Geographic

D. Képek a nagyvilágból

E. Mozgásban a természet (videópályázat)

 

A.1. Természeti szépségek

Járd be az országot és mutasd be, milyen lenyűgöző tájakat és természeti képződményeket, vadregényes élőhelyeket és sokszínű növényvilágot rejteknek tájegységeink.

Milyen témákat várunk?

– tájképek,

– vízesések,

– kompozíciók és formák,

– erdők,

– virágok, növények, gombák, mohák, zuzmók, valamint ezek makrofelvételei,

– drónfelvételek.

A.2. Madarak világa

Színpompás vagy a környezetébe beleolvadó madarak, az egészen apróktól a hatalmasokig – változatos madárvilágunk minden olyan képviselőjét várjuk a pályázati kategóriába, amelyek hazánkban, természetes élőhelyükön fellelhetőek.

Milyen témákat várunk?
– bármilyen madárfaj szerepelhet a képen, amely
– hazánkban előfordul és
– a kép természetes körülmények között készült.

A.3. Egyéb állatok

Az állatvilág tárháza óriási és elképesztően változatos. A pályázati kategória olyan képeket vár, amely ennek a varázslatos világnak az életeit mutatják be, legyenek azok szárazföld vagy a vizes élőhelyek lakói, a legkisebb rovartól kezdve a legnagyobb emlősig.

Milyen témákat várunk?
– emlősök,
– kétéltűek,
– hüllők,
– halak,
– ízeltlábúak,
– férgek.

A.4. Kompakt és mobil 

Ha a természetet járva meglátod a különleges jelenteket, szép természeti jelenségeket, de nincs nálad profi fotós leszerelés, ne habozz használni a telefonodat vagy kompakt gépedet!
Ebbe a kategóriába kompakt vagy bridge rendszerű géppel, valamint mobil eszközökkel (telefon, tablet) készített természetfotók nevezhetőek.

Milyen témákat várunk?
– tájépek, vízesések
– virágok, növények, gombák, mohák, zuzmók
– madarak
– egyéb állatok

 

B. Az ember hatása a természetre

Meg tudod ragadni a fotóiddal, hogy milyen pozitív vagy negatív hatása lehet az embernek a természetre? Hogy miképp van jelen az ember a természetben, és a természet erre hogyan reagál?

A pályázati kategória olyan fényképeket vár, amelyek a természettel való kapcsolatunkat mutatják be, legyen az építő, akár romboló jellegű. Olyan képeket keresünk, amelyek feltárják, hogy egyéni hozzáállásunk, a döntéseink és a tetteink hogyan hathatnak a természeti világra.

Milyen témákat várunk?

  1. A képek ábrázolhatják az ember és a természet szembenálló viszonyát, valamint az emberi tevékenységek környezetre gyakorolt negatív hatását: az ember természetbe való erőszakos beavatkozását és rombolását, az állati és növényi élőhelyek veszélyeztetését vagy elpusztítását, az éghajlatváltozás következményeit (aszályok, erdőtüzek, árvizek, szélsőséges éghajlat), a biológiai sokféleség csökkenését: a veszélyeztetett fajok, az emberek és a vadon élő állatok közötti katasztrofális kölcsönhatásokat, valamint a vízkészletek szennyezését vagy csökkentését, stb.Fogva tartott állatokról készült képek (pl. állatkerti jelenetek) is megengedettek, amennyiben a kép témája a kategóriában elvárt mondanivalót demonstrálja.
  1. A képek kiemelhetik az egyének, közösségek és szervezetek erőfeszítéseit és tevékenységeit egy fenntarthatóbb világ és a természettel való harmonikusabb kapcsolat kialakításában: megmentett vadon élő állatok, vadállatoknak kialakított menedékek, védett növények és vad élőhelyek, állatok visszahelyezése az eredeti, vad környezetükbe, újratelepítés (újraerdősítés), tavaink és folyóink,  megtisztítása, tiszta energia termelése és felhasználása, növényi alapú hústermelés (vegán), újrahasznosítás stb.

Az alábbi feltételeknek megfelelő fotók nevezhetőek:

-a fotó Magyarország közigazgatási határain belül készült

-hasonló témájú, külföldön készült képekkel a Képek a nagyvilágból kategóriába lehet képet feltölteni

-a fotókon szerepeljen az ember jelenléte vagy hatása közvetlen vagy közvetett módon,

-a fotó a szabad természetben vagy az ember által épített környezetben is készülhet,

-a fotó bemutassa az ember és természet viszonyát, az ember a környezetére kifejtett jótékony vagy

romboló hatását,

-a nemzeti parkok kulturális örökségei (pl.: tradicionális haszonállatok).

 

C. Családi pillanatok – National Geographic

A National Geographic Magyarország magazin és a VM idei fotópályázata családi pillanatokra vadászik.  Tartozzék bármilyen rendszertani csoporthoz, idei kedvencünk a CSALÁD. 2025-ben izgalmas, intim, irigylésre méltó, apraját-nagyját egyedi módon megmutató családi portrékat, pillanatképeket vár a National Geographic Magyarország.

A kategóriában az alábbi feltételeknek megfelelő fotók nevezhetők:

– a fotó Magyarország közigazgatási határain belül készült;

– a fotó a szabad természetben készült;

– DSLR, MILC vagy kompakt/bridge géppel illetve mobil eszközökkel készült képek egyaránt nevezhetők

D.Képek a nagyvilágból 

A kitekintő kategória tágabb perspektívából tekint természeti világunkra, és arra invitálja a fotósokat, hogy mutassák be azon fényképeiket, amelyeket határainkon túl készítettek, legyenek ezek szomszédos országok tájképei, akár tengerentúli egzotikus világok tájai, növényei és állatai.

A kategóriában határainkon túl élő és dolgozó fotósok is megmérettethetik magukat, a pályázati képek célja pedig, hogy bemutassák világunk sokszínűségét és a globális természet jelen állapotát.

A kategóriában az alábbi feltételeknek megfelelő fotók nevezhetőek:

-a fotók bármely ország területén készülhetnek, kivéve Magyarországot,

-a fotók a szabad természetben készüljenek

E. Mozgásban a természet (videópályázat)

Mutasd meg, hogyan él, hogyan mozog a természet! A pályázati kategória lehetőséget és teret ad a mozgóképeknek is.
Olyan kisfilmeket várunk Tőled, amelyek tudatos dramaturgia mentén egy történetet mesélnek el nekünk a természetből. Egy vagy akár több témából összevágott, de mindenképpen koherens videót várunk, amelyben a történetmesélés, vágás és aláfestő zene is nagy szerepet játszik.

A pályázatot kéthavonta írjuk ki, így az azt felölelő időszakban folyamatosan tudsz anyagokat feltölteni. Kiírásonként maximum 4 videó tölthető fel.

Pályázati periódusok:

február 1. – március 20.

április 1. – május 20.

június 1. – július 20.

augusztus 1. – szeptember 20.

Az alábbi feltételeknek megfelelő videók nevezhetőek:

– a videó hossza 1 és 2 perc közötti

– a videó formátuma: tetszőleges

– felbontás: minimum HD

– a videó minimális felbontása 1080p (azaz 1920x1080px)

– a videó maximális mérete: 300MB

– 25 fps (PAL)

– a videópályázatra kéthavonta maximum 4 videó tölthető fel

– kizárólag Magyarország közigazgatási határain belül készült videók nevezhetőek

– sorozat nem nevezhető, de a videó készítésének időpontjában az adott témáról készített természetfotók nevezhetőek a pályázat többi kategóriájában

Forrás

Details

Start:
February 1 @ 08:00 CET
End:
February 20 @ 17:00 CET
Event Categories:
,
Website:
https://varazslatosmagyarorszag.hu/oldal/fotopalyazat

Venue

Online