Nógrád Megyei Fotoklub Egyesület
1964, January 1 - 2030, January 30
Bemutatkozás:
1964 telén a salgótarjáni acélárugyár fotókörének néhány tagja -Brunczel Tibor, Koós Pál és Veres Mihály – kezdeményezésére, a József Attila Művelődési Központ művészeti csoportjaként alakult meg a Nógrád Megyei Fotóklub. Az alapító tagok főbb célkitűzései között szerepelt a megyében lévő fotósok, fotóscsoportok tevékenységének összefogása, szakmai erősítése, a bemutatkozás feltételeinek megteremtése és a fotózás, a fotókultúra népszerűsítése.
Ennyi év múltán elmondhatjuk, hogy vállalkozásuk sikeres volt, hiszen az alapító tagok mellé hamarosan újak csatlakoztak az egész megye területéről, sőt a megyén kívülről is. Mindmáig több mint százan tevékenykedtek a klub keretein belül, napjainkban több mint félszáz a bejegyzett, és húsz-huszonöt a folyamatosan aktív klubtagok száma. A klub kezdeményezésére, sorra jöttek létre a megyében a kiállító helyiségek, a fotóművészet megteremtette rangját a megye művészeti ágazatai között és országosan is elismertté vált.
Érdemes egy kissé alaposabban is számbavenni, milyen konkrét tényeken alapulnak ezek az általános érvényű megállapítások.
A nógrádi fotósok több mint húsz országban, több száz pályázaton, kiállításon szerepeltek sikeresen. Ennek bizonyítéka az ugyancsak több százra tehető elnyert díjak száma. Kollektív kiállításokkal sikeresen mutatkoztunk be többek között Drezdában, Zólyomban, Besztercebányán, Breznón, Vantaaban, St. Pöltenben, Heidenheimben, Kemerovóban, Marosvásárhelyen, St. Valentinben, Szabadkán, Rimaszombatban, Rózsahegyen és hazánk szinte valamennyi nagyvárosában. Létrejötte óta sikeresen szerepelünk kollekcióinkkal a MAFOSZ-Szalonokon és az Észak-Magyarországi Fotószemléken. Tagjaink közül többen is tulajdonosai rangos szakmai elismeréseknek
Az alkotómunka segítése, a klubtagok felkészültségének gyarapítása érdekében tanfolyamokat, alkotótáborokat szerveztünk, melyeken, a hazai fotósokon kívül több alkalommal részt vettek szlovák, német és osztrák barátaink is. Ezeken az alkotótelepeken (Mátraalmáson, Salgóbányán, Hollókőn, Breznón, Szurdokpüspökiben, a Vörös Kolostornál, Kisterenyén és Kozárdon összesen 14 alkalommal), számos kiemelkedő alkotás született.
A klub tevékenysége eredményesnek mondható a vizuális nevelés, a látáskultúra fejlesztése és a fotózás népszerűsítése terén is. Tagjaink számtalan vetítettképes előadást tartottak iskolákban, kultúrotthonokban, civil közösségek rendezvényein. Képeikkel segítették helyi kiadványok létrehozását, műsoraikkal gazdagították a helyi televíziók programjait. Támogattuk az iskolagalériák kialakítását, működtetését.
E téren azonban talán legjelentősebbnek tekinthetjük a Salgótarjáni Fotógaléria életre-hívását, mely 197o óta megszakítás nélkül működik, napjainkban a 400. kiállítás képei láthatók a paravánokon. Ez volt az ország első állandó fotógalériája, alapítása úttörő jelentőségű volt annak idején. Talán az alapításnál is nagyobb érdem, hogy 40 éve folyamatosan, egyre kedvezőbb feltételek mellett működik. Galériánkban kiállítottak már a helyi pályakezdőkön kívül elismert hazai és külföldi (cseh, szlovák, német, osztrák, lengyel, finn, holland, francia, osztrák, olasz, jugoszláv, román, orosz, lett és litván) amatőr és hivatásos fotósok egyaránt. Fontosnak tartjuk, hogy ezeknek a kiállításoknak a megnyitói a társművészek, társművészetek bevonásával a város rangos kulturális eseményei között szerepelnek, s kiemelkedő a tárlatok látogatottsága is, évente több ezer fő.
A Nógrád Megyei Fotóklub másik úttörő jellegű kezdeményezése, a Borsod, Heves és Nógrád megye fotósainak teret biztosító Észak-Magyarországi Fotószemle is hagyományteremtőnek bizonyult.
Az alapítók elképzeléseinek megfelelően igen szoros, baráti kapcsolatokat alakítottunk ki több hazai fotóklubon kívül az osztrák St.Pölteni és St. Valentini, a német Heidenheimi, a szlovák Breznói, Losonci, Füleki, Besztercebányai, Balogtamási, Rózsahegyi, az erdélyi Marosvásárhelyi, valamint a vajdasági Szabadkai fotósokkal, de fontos feladatunknak tekintjük a klubon belüli családias kapcsolatok ápolását, a közösség fejlesztését is.
A fentiekben vázolt folyamatos és sokoldalú tevékenység elismeréseként közösségünk már két ízben elnyerte a Kiváló Művészeti Együttes címet, háromszor Nívódíjjal, egyszer Aranydiplomával, 2001-ben, a Magyar Kultúra Napján Salgótarján Kultúrájáért kitüntetéssel jutalmazták, míg 2004-ben Salgótarjánért emlékéremmel tüntették ki a Fotóklubot.
2006-ban egyesületté alakultunk. Az egyesületnek kialakult a pártoló tag bázisa, akik közül sokan részt vesznek műsorainkon, kiállításainkon, pályázatainkon.
Az elismerésre méltó múlt folytatásra kötelez bennünket. Megköszönöm tagjaink és pártoló tagjainknak anyagi segítségét, valamint a József Attila Művelődési és Konferencia Központ anyagi és erkölcsi támogatását.
Salgótarján, 2010. január 9.
Homoga József, Fotóklub Egyesület elnöke