- This event has passed.
Június 10-ig! GDF SUEZ – Az Év Természetfotósa 2011
2011, May 16 @ 11:00 - 2011, June 10 @ 22:59 UTC+0
Hazánk, Magyarország, a Kárpát-medencei ökorégió és Földünk természeti értékeinek, csodálatos tájainak, egyedülálló élővilágának és a természet ritka pillanatainak bemutatásán keresztül a természetvédelmi és biológiai ismeretterjesztés, a társadalom szemléletformálása és esztétikai értékítéletének fejlesztése érdekében, a Magyar Természetfotósok Szövetsége -naturArt, immár tizenkilencedik alkalommal, névadó támogatójával, a GDF-SUEZ-zel meghirdeti Magyarország legnagyobb természetfotó pályázatát.
Hazánk, Magyarország, a Kárpát-medencei ökorégió és Földünk természeti értékeinek, csodálatos tájainak, egyedülálló élővilágának és a természet ritka pillanatainak bemutatásán keresztül a természetvédelmi és biológiai ismeretterjesztés, a társadalom szemléletformálása és esztétikai értékítéletének fejlesztése érdekében, a Magyar Természetfotósok Szövetsége -naturArt, immár tizenkilencedik alkalommal, névadó támogatójával, a GDF-SUEZ-zel meghirdeti Magyarország legnagyobb természetfotó pályázatát.
KATEGÓRIÁK:
1. Kezünkben a Föld
Az ember és a természet közötti kapcsolat, szerepünk, felelősségünk természeti környezetünkért.
2. A madarak viselkedése
Ebbe a kategóriába természetes környezetükben vadon élő madarakról készült képeket várunk, amelyek mozgalmas jelenetet vagy eseményt, akciókat, érdekes viselkedésformákat esztétikusan megjelenítve mutatnak be.
3. Az emlősök viselkedése
Ebbe a kategóriába természetes környezetükben vadon élő emlősállatokról készült képeket várunk, amelyek mozgalmas jelenetet vagy eseményt, akciókat, érdekes viselkedésformákat esztétikusan megjelenítve mutatnak be.
4. Az állatok viselkedése
Ebbe a kategóriába a 2. és 3. kategóriába nem sorolható, természetes környezetükben vadon élő állatokról készült felvételek nevezhetők, amelyek mozgalmas jelenetet vagy eseményt, akciókat, érdekes viselkedésformákat esztétikusan megjelenítve mutatnak be.
5. Új kategória: Állatok a saját környezetükben
Itt olyan képek nevezhetők, amelyek tájképszerűen mutatják az állatok élőhelyét és tükrözik az állatok és környezetük szétválaszthatatlan kapcsolatát. Fontos, hogy a képen felismerhetőek legyenek az állatok, de a képek értékelésében elsősorban a téma esztétikus bemutatása, a kompozíció kap hangsúlyt.
6. Az állatok szemtől szemben
Ide nevezhetők közel- és makro-felvételek a vadon élő állatokról természetes környezetükben, állatportrék az állatvilág törpéitől az óriásokig.
7. Növények és gombák
Ebbe a kategóriába várjuk a vadon élő növényekről és gombákról készült felvételeket, melyek kiemelik a bemutatott fajok szépségét, különlegességét – természetes környezetükben az élőhelyektől a mikrovilágig.
8. Kompozíció, forma és kísérletezés
Természeti témák absztrakt megjelenítése, amelyet a zsűri kizárólag esztétikai szempontok alapján bírál el. Ebben a kategóriában teret biztosítunk azoknak a kísérletező alkotóknak, akik természeti témájú képeiket a hagyományos kategóriákba nem sorolhatják.
9. Tájak
Ez a kategória a természeti- és kultúrtájaké. Olyan természetfotókra számítunk, amelyek hűen szemléltetik egy táj szépségét, egyediségét, harmóniáját, vadságát, érintetlenségét.
10. Élet a vízfelszín alatt
A víz felszíne alatt készült természetfotók nevezését várjuk.
11. Napnyugtától napkeltéig
Olyan természetes környezetükben vadon élő állatok fotóit várjuk, amelyek a kategória címében megjelölt időszakban készültek. A napkeltekor vagy napnyugtakor készült fotók esetében, ha a napkorong a képen látható, annak legalább félig a horizont alatt kell lennie.
12. A természet féktelen energiái, zabolátlan erők
A kategória címéhez illő felvételeket várunk. Elvárás, hogy a képek mondanivalója utaljon a Természet erőire, amelyek hatnak az élő és élettelen környezetünkre, lakóhelyünkre és működtetik a földi ökoszisztémákat.
13. Ifjúsági kategória
Ebben a kategóriában kötetlen témájú természetfotók nevezhetők a felnőtt kategóriák igénypontjai szerint. A pályázati felső korhatár 18 év, azaz ebben a kategóriában azok pályázhatnak, akik 1993. május 1. után születtek. Az életkoruk szerint ifjúsági kategóriába tartozó pályázók saját döntésük alapján nevezhetnek a felnőtt kategóriákban is, de ebben az esetben az Ifjúsági kategóriában nem indíthatnak pályamunkákat.
14. Új kategória: Werk (Természetfotósok munka közben)
Ebben a kategóriában azokat a fotókat várjuk, amelyek érdekes jeleneteket, eseményeket vagy akciókat mutatnak be a természetfotósokról munka közben.
E kategóriában a zsűri a kiválasztja a legérdekesebb képeket és azok bemutatásra kerülnek a kiállításon illetve a fotó albumban, de díjazásra nem kerül sor, és a végeredmény számításában sem vesznek részt.
DÍJAZÁS:
A kiíró és támogatói a felsorolt 1.-12. kategóriákban az első három helyezett fotót díjazzák. A kategóriák díjazottjai pénz-, illetve tárgyjutalomban részesülnek. A kiosztásra kerülő pénzdíjak összege mintegy 1.500.000 Ft.
Támogatóink ezen túlmenően, számos értékes különdíjat is felajánlottak. A kiállításra kiválasztott képek alkotói elismerő oklevélben részesülnek.
Fődíjak:
Hazánk legrangosabb szakmai elismerését, ”Az Év Természetfotósa 2011” kitüntető címet a legkiemelkedőbb kollekciót beküldő egyéni pályázó nyeri el. A díj -a pénzjutalom mellett- Kiss Jenő makói szobrászművész kisplasztikája.
„Az Év Természetfotósa” fődíjat elnyerő pályázó a pályázat hagyományai szerint a következő évben nem indulhat „Az Év Természetfotósa“ pályázaton, azonban felkérést kap a következő évi pályázat zsűrijébe.
„ Az Év Természetfotója 2011” díjat a zsűri által legjobbnak ítélt kategória-győztes felvétel kapja.
Az ifjúsági kategória győztese az ”Az Év Ifjú Természetfotósa 2011” címben részesül.
A naturArt által kiírt Dr. Tildy Zoltán-díjat annak a 24 év alatti pályázónak ítélik oda, aki a legszínvonalasabb kollekciót küldi be a „Madarak viselkedése” kategóriában.
Díjazásban részesül a három legjobb humoros felvétel, kategóriától függetlenül.
Különdíjban részesül a legszebb, kárpát-medencei ökorégióban készült tájkép.
Új elem:
Különdíjban részesül a „Piros-fehér-zöld” címnek legjobban megfelelő tartalmú felvétel.
Az Év Természetfotósa pontozási rendszere:
Az Év Természetfotója: 5 pont
Kategória első díja: 4 pont
Kategória második díja: 3 pont
Kategória harmadik díja: 2 pont
Különdíj: 1 pont
Kiszámoljuk, hogy egy adott szerző a pályázaton kiosztott összes pontszám hány százalékával rendelkezik, majd azt, hogy a kiállított összes képnek hány százalékát készítette. A két százalék átlaga adja a pályázaton elért eredményt. A legmagasabb átlagot elérő szerző nyeri el az Év Természetfotósa díjat.
A Kárpát-medencei ökorégióban készült, vagy ide tartozó fajokról készült képek „Az Év Természetfotósa“ cím kiszámításakor alkalmazott pontozásban +1 pontot kapnak. (Az ifjúsági és a Werk kategória képei nem vesznek részt a végeredmény számításban.)
ETIKAI ELVÁRÁSOK:
Követelmény, hogy az egyes állat- és növényfajokról készült felvételek vadon élő példányokat ábrázoljanak természetes környezetükben, azaz a beküldött felvételek természetes körülmények (!) között készüljenek, hiteles mondanivalót tükrözzenek, és etikai szempontból ne legyenek kifogásolhatóak! Ennek igazolására a nevezés, mint nyilatkozat szolgál. Amennyiben aggály merül fel a pályázatra küldött képekkel kapcsolatban, a kiíró kötelezheti a szerzőt a zsűrizés során felmerült bizonytalanságra okot adó kérdések írásban való tisztázására, és ennek ismeretében dönt a képek és a pályázó további sorsáról. Ha a pályázó a zsűri által megadott határidőre nem adja meg a válaszokat a feltett kérdésekre, illetve nem biztosítja a zsűri számára a felmerült kérdések megnyugtató tisztázását szolgáló felvételi anyagokat, akkor a pályázót a zsűri kizárja a pályázatról.
ELBÍRÁLÁS:
A pályamunkákat a naturArt által felkért, a természetfotózás gyakorlatában jártas neves szakemberek és elismert fotóművészek bírálják el. A zsűrizés háromfordulós. Az első fordulóban a zsűri kb.1000 képet választ ki további mérlegelés céljára . A második fordulóban, 2011 június 18.-án a zsűri kb. 400 darabra szűkíti le a pályaművek számát. A zsűrizés második fordulója nyilvános, annak teljes menetét awww.fotoklikk.eu on-line közvetíti az interneten. A kiállításra kerülő kb. 100 kép kategória helyezési sorrendjét és a díjakat a zsűri ismét zárt ülésen dönti el.
A kiíró és a zsűri döntései ellen jogorvoslatnak helye nincs!
A 7 tagú zsűri tagjainak nevét a kiíró később teszi közé a www.naturart.hu honlapon és a Facebook.com/naturart.hu oldalon.
SZERZŐI JOGOK:
A pályázaton résztvevők nevezésükkel egyidejűleg hozzájárulnak képeik kiállítási katalógusban, vagy az azt helyettesítő albumban és a kiállítást propagáló minden egyéb elektronikus és nyomtatott publikációkban, valamint a zsűrizés internetes közvetítése során és a pályázat archívumában való térítésmentes megjelenéséhez. Az elmúlt évekhez hasonlóan, a tervek szerint, a kiállításra kiválasztott képek anyagából „Az év természetfotói Magyarország 2011” címmel album jelenik meg. Az albumból a kiállításra kiválasztott képek szerzői 1-1 ingyenes példányt kapnak. A pályázat kiállításához készített papírképek (1-1 darab nagyítás) a vándorkiállítás után a kiíró tulajdonába kerülnek. A kiíró és a támogatók fenntartják maguknak a jogot, hogy a pályázat zsűrizésével egyidejűleg egyéb kiadványaikhoz képeket válogassanak. E képek felhasználására a naturArt és a támogatók között szerződések alapján, a szerzőkkel való egyeztetés után, megfelelő honorárium ellenében kerül sor.
A kiíró a beküldött képeket a kizárólag a pályázat promóciója céljából térítés nélkül felhasználhatja nyomtatott és elektronikus formában, a szerző feltüntetésével (ahol ez technikailag lehetséges).
PÁLYÁZATI FELTÉTELEK:
A pályázat nyilvános, arra hivatásos és amatőr fotósok egyénileg nevezhetnek – kivéve az előző év fődíjasát, aki meghívást kap a zsűri tagjai közé.
A pályázatra olyan analóg vagy digitális képek nevezhetők, amelyek nem voltak kiállítva a naturArt korábbi pályázatain, illetve nem értek el 1-3. helyezést vagy különdíjat más hazai pályázaton.
„ Az Év Természetfotósa“ pályázat exkluzivitásának és a legmagasabb minőségi szint megtartásának érdekében csak olyan felvételek adhatók be, amelyeket a szerző 2011-ben Magyarországon meghirdetett más, 1000 nevezett kép fölötti, 2011 június 10. és 2011 november 8. között záruló pályázaton nem nevez. Azok a képek, amelyek nem felelnek meg ennek a feltételnek, utólag is kizárásra kerülnek.
A zsűri nem diákat, hanem projektorral vetített digitális pályaműveket értékel! Ezért pályázni az eredeti képről készített, az alábbi adatoknak megfelelő kisméretű JPEG formátumú képekkel lehet, amelyeket fel kell tölteni az etf.naturart.hu honlapra 2011. május 16-és június 10 éjfél között.
A szerző által használt kamera eredeti képarányai mellett (pl. 4:3, 2:3,1:1) kizárólag 1:1, 1:2, 1:3 (ekvivalens: 60 x 60, 24 x 36, 60×120, ~60 x 170 mm) arányú képek nevezhetők.
A formai követelmények megtartásának ellenőrzése, a zsűrizés akadálytalan lebonyolítása és a kiállítás előkészítése céljából a pályázati anyagnak az alábbiakat kell tartalmaznia:
A: Analóg pályázati anyag esetén:
1. Az eredeti diapozitívot 6X17 cm-es méretig.
2. Az eredeti diapozitívról (negatívról) digitalizált kisméretű korrigált*, vágott** jpg állomány (hosszabbik oldalán fekvő képnél 1400, álló képnél 1000 pixeles) a legmagasabb minőséggel elmentve (Photoshop, jpg-options: quality – 12).
B: Digitális pályázati anyag esetén:
1. Az eredeti, módosítatlan kamerafájl.
2. Az arról készült korrigált*, vágott tiff állomány, (kész kép) melynek interpolálatlan mérete minimálisan 6 megapixel lehet.
3. Nagy felbontású tiff állományból készült kisméretű, (korrigált*, vágott**) jpg állomány (hosszabbik oldalán fekvő képnél 1400, álló képnél 1000 pixeles) a legmagasabb minőséggel elmentve (pl.: Photoshop, jpg-options: quality – 12).
A nevezés menete:
– Nevezni lehet 2011. május 16-től 2011. június 10-én 24 óráig, az etf.naturart.hu weboldalon az ott megadott útmutató szerint feltöltött kis felbontású jpg képekkel (Digitális pályázat 3., Analóg pályázat 2. pont), és szabályosan kitöltött nevezési lappal.
– A nevezéssel a pályázó vállalja, hogy rendelkezik a kép szerzői jogaival, az eredeti módosítatlan kamera fájlokkal, az azokról készült nagy felbontású tiff fájlokkal, illetve analóg pályázat esetén diapozitívval (negatívval) (Analóg pályázat, 1. és Digitális pályázat 1. és 2. pont). Ezeket a második forduló után a zsűri bekéri. A pályázó vállalja, hogy feltölti a szerverre, postán vagy személyesen 2011. június 31.-ig eljuttatja a kiíróhoz. Továbbá, a pályázó vállalja, hogy a bekért képek mellé csatolja a képek technikai adatait, a képek leírását. A kiírók kérésére a szerző vállalja, hogy önéletrajzot és egy nyomdai minőségű portrét küld magáról, a felkérésben részletezett paraméterek alapján.
Egy pályázati anyag tartalmazhat digitális és analóg pályaműveket is.
A fájlok átnevezését a regisztrációs kód alapján a feltöltő szoftver automatikusan elvégzi.
*A képek korrekcióját helyesen kalibrált monitor segítségével Adobe RGB (1998) színprofilban kell elkészíteni. Megengedett az eredeti kép készítése közben keletkezett technikai hibák eltávolítása: karc, vegyszerfolt, a fényérzékelőre tapadt por hagyta nyom. A kép egyes részeinek módosítása, illetve retusálása nem megengedett! Nem küldhetők be több felvétel utólagos (kamerán kívüli!) egyesítéséből származó képek, a panoráma felvételek kivételével. A képfeldolgozás során történő beavatkozások mértékéről és természetességéről a zsűri dönt.
** Diák esetén: legfeljebb 50%-os vágás engedélyezett, mely a kép területére vonatkozik.
Digitális állomány esetén a vágott fájl minimális mérete 6 megapixel lehet, de újdonság a kiírásban, hogy legfeljebb 50%-os vágás engedélyezett!
A panoráma formátumú képekre is a fenti szabályok érvényesek. Egy képből vágott vagy több képből összeállított, 1:2-1:3 képarányú pályaművek nevezhetők.
Egy képkockára történő többszörös expozíció egy helyszínen vagy időben egymás után következő felvételek esetén engedélyezett, kivéve a 7. Kompozíció, forma és kísérletezés kategóriát, amelyben az időbeli egymásutániság nem követelmény. (Az utólagos, kamerán kívüli képegyesítés azonban itt sem megengedett!)
PÁLYAMŰVEK SZÁMA:
A beküldhető pályaművek száma legfeljebb 60 db, egy kategóriában pedig legfeljebb 10 kép! (Az ifjúsági kategóriában is legfeljebb 10 kép nevezhető.)
NEVEZÉSI LAP:
A pályázaton az etf.naturart.hu weboldalon (regisztráció során) kitöltött nevezési lappal lehet részt venni. Egy pályázó csak egy nevezési lappal pályázhat, az esetleges társszerzők nem indulhatnak egyénileg! Az ifjúsági kategóriában pályázók nem pályázhatnak más kategóriában! A nevezési lap beküldésével a pályázó nyilatkozik arról , hogy a pályázati feltételeket elfogadja, és arról, hogy beküldött képei minden tekintetben megfelelnek a kiírási feltételeknek.
NEVEZÉSI DÍJ:
A nevezési díj 3000 Ft, amit postautalványon (Magyar Természetfotósok Szövetsége 1113 Budapest, Vincellér u. 39/A.) vagy banki átutalással kell (UniCredit Bank Hungary Zrt., számlaszám: 10918001-00000031-04710000 Magyar Természetfotósok Szövetsége) a nevezési határidő végéig (2011. június 10-ig) befizetni. A naturArt tagjai, nyugdíjasok és az ifjúsági kategória pályázói kedvezményesen, 1500 forintos nevezési díjért nevezhetnek.
FONTOS: Az utaláson, csekken, a megjegyzés rovatba kérjük feltüntetni a pályázó (nem a számlatulajdonos) nevét és a nevezés során kapott 3 jegyű kódot! (pl.: 123, Minta János, vagy: Minta János, 123)
A zsűri döntése által a második fordulón túljutott, erről külön értesített pályázótól bekért nyers fájlokat a pályázati oldalra lehet majd feltölteni, a diákat tartalmazó pályázati anyagokat lezárt csomagban kérjük eljuttatni postán vagy személyesen az alábbi címre. A zárt csomagra kérjük ráírni „naturArt – Az Év Természetfotósa 2011”. A borítékra a nevezés során kapott 3 jegyű kódot kérjük ráírni.
PÁLYÁZATI CÍM:
Postán: Magyar Természetfotósok Szövetsége (naturArt)
1113 Budapest, Vincellér u. 39/A.
(A kiíró a postai kézbesítés során bekövetkezett károkért felelősséget nem vállal!)
A pályázat részleteiről tájékozódhat a etf.naturart.hu és a Facebook.com/naturart.hu honlapokon, esetleges kérdéseit az említett oldalak Fórumaiban teheti fel.
PÁLYÁZATI NAPTÁR
Pályázat megnyitása: 2011. május 16.
Pályázati anyagok beérkezési határideje: 2011. június 10. 24 óra
Nyilvános + on-line zsűrizés:2011. június 18.
Nyers fájlok, képleírások beküldési határideje: 2011. július 01.
Zártkörű döntő: 2011. július.
A kiállítás megnyitása, díjkiosztó: 2011. november 8.
A kiállítás megtekinthető: 2011. november 9. – december 31.
A kiállítás ünnepélyes megnyitója és díjkiosztója a Magyar Természettudományi Múzeumban (1083 Budapest, Ludovika tér 2-6) 2011. november 8. 17 órako r lesz.
A “GDF SUEZ – Az Év Természetfotósa 2011” fotópályázat kiállításának megnyitójával egybekötött díjátadóra minden pályázó nyomtatott meghívót kap a nevezési lapján megadott postacímére. A díjnyerteseket a kiíró külön értesíti és kéri, hogy személyesen vegyenek részt a díjátadó ünnepségen.
A kiíró fenntartja a jogot a változtatásra!
NÉVADÓ TÁMOGATÓ:
GDF-SUEZ
FŐTÁMOGATÓK:
Dunapack Zrt.
Magyar Természettudományi Múzeum
nka
MÉDIA FŐTÁMOGATÓK:
Fotoklikk.hu
National Geographic Magyarország
TÁMOGATÓK:
Artwork Photo Kft.
Bertaudio
Canon Hungária Kft.
Jetwing Travel Utazási Iroda
Komplex Reklámstúdió
Magyar Fotóművészek Szövetsége
Mekkora Print Kft.
Nimród vadászújság
Radex Média Group
SUBMARINE Búvármagazin
Szerdahelyi Vadászbolt
Természet Világa
TermészetBúvár Magazin
Vadon Magazin
Winter Nyomda Kft.
www.naturart.hu
www.facebook.com/naturart.hu