
Fotófilm-Maraton // Vancsó Zoltán fotográfus egész napos vetítése
April 5 @ 09:00 - 19:30 CEST

Rendezvény időtartama: 10:00 órától – 20:30-ig
Jegyár: 3600 Ft – egy fotófilmre // 4900 Ft – egész napos belépő az összes fotófilmre
Támogató jegyek vásárlására is van lehetőség (a vásárlók fotóalbumot kapnak a helyszínen).
Fedezd fel a zene és a kép lenyűgöző szimbiózisát egyedi fotófilmek formájában, ahol a képek életre kelnek és egy különleges narratíva bontakozik ki a szemed előtt! Vancsó Zoltán művészete új dimenziót ad a fotográfiának: a hagyományos kiállítási kereteken túllépve az érzelmek és történetek gazdag szövetébe ágyazott vizuális költeményeket teremt.
Ezek az alkotások nem csupán képeket mutatnak be, hanem zenével, dramaturgiával és finom, olykor lélegzetelállító áttűnésekkel ötvözve a fotókat egyedülálló érzelmi utazást kínálnak. Ez a tartalmas művészeti élmény új szellemi kalandra invitálja a nézőt: a köztes képek, a zenék sokszínű hangulata, dinamikája és olykor a narráció egy olyan mély tapasztalást hoz létre, ami által a nézők nemcsak látják, hanem át is érezhetik a képekben rejlő mélyebb tartalmakat.
Sőt, ha igazán szereted a zenét, a zenehallgatás egy teljesen újszerű élményével is gazdagodhatsz.
Ez az újfajta képvetítős forma messze túlmutat a hagyományos fotókiállítások dimenzióján – komplex, sokrétegű művészeti élményt nyújt, mely örökre megváltoztatja azt, ahogyan eddig a fotográfiára tekintettél.
– – – – – – – – – – – – – – – –
Miért érdemes ott lenni?
• Egyedi élmény: A fotófilm műfaja a képek áttűnéseivel és dramaturgiájával egy teljesen új, a hagyományos fotókiállításoktól eltérő befogadói élményt nyújt.
• Gazdagított tartalom: A vizuális anyagokat zenei aláfestéssel, narrációval és szöveges elemekkel egészül ki, ami még komplexebb és érzelmileg mélyebb hatást kelt.
• Elmélyült figyelem: A mozi- és koncerttermek lehetőséget adnak arra, hogy a nézők kiszakadjanak a hétköznapok zajából, és teljes mértékben az alkotásokra koncentráljanak.
• Innovatív megközelítés: A fotófilm formátum igazodik a XXI. századi közönség magasabb ingerküszöbéhez, miközben újszerű módon teszi elérhetővé a fotóművészetet. Ez az esemény egyszerre nyújt művészi, intellektuális és érzelmi gazdagodást, miközben modern technikai eszközökkel varázsolja különlegessé az élményt.
• Gondolkodtat és minőségi szórakozást nyújt: Minden egyes kép és hang fontos, minden pillanat megismételhetetlen.
Ez az este bebizonyítja, hogy a fotográfia és a zene fúziója új szintre emeli a befogadói élményt.
– – – – – – – – – – – –
Vancsó Zoltán a hazai fotográfiai élet kiemelkedő alakja, számos díj és elismerés (André Kertész-, Balogh Rudolf-, Pécsi József-díj stb.) kitüntetettje, céltudatosan és igényesen tárja műveit időről időre a közönség elé: 1994 és 2017 között több mint 50 önálló és 20 csoportos kiállítása volt neves magyar és külföldi galériákban.
Első kísérlete a slideshow-k világában a budapesti MEO Kortárs Művészeti Múzeumban valósult meg 2004-ben, ahol William Kleinnel közösen mutatta be Budapest sorozatát. Ebből készült 20 perces vetítéséhez maga komponált kísérő zenét.
2005-ben Sóhajtenger – Kuba című slideshow-ja bekerült a hazai filmforgalmazásba: hatperces alkotását nagy sikerrel vetítették a mozikban Wim Wenders Kívül tágasabb című filmje előtt. Ez a fotósorozata ugyanebben az évben különdíjban részesült a hazai Sajtófotó pályázaton.
2010-ben az EISA Maestro Fotópályázaton elért első helyezésének köszönhetően a Fotó-Videó Magazin az Év fotósa címet ítélte neki.
2011-ben az on-demand könyvkiadás vezetője, a Blurb által meghirdetett nemzetközi fotókönyv pályázaton (Photography Book Now 2011) két díjat is elnyert, egy szakmai és egy közönségdíjat.
2012 őszén a Budapest Film forgalmazásában mutatta be Álomvölgy – Az üresség felfedezése című egész estés fotófilmjét, amelyet hetekig sikerrel vetítettek a budapesti Art mozihálózatban.
2013-ban Vancsó!Live és Vancsó!Live 2.0 címmel több teltházas, önálló slideshow estet tartott, amelyeket azóta több vidéki és külföldi helyszínre meghívtak. 2014-ben a Fotóhónap Fesztiválon öt egész estés vetítés keretében mutatta be a budapesti EuroCenter Moziban valamennyi fotófilmjét, 4K DCP technikával.
2015-től az önálló fotóoktatás területén kezdett el intenzíven tevékenykedni, azóta közel 50 egyhetes workshopot (fotótábort) szervezett az ország különböző pontjain. 2016-ban Szaladják István operatőrrel közösen létrehozta a mai napig működő IMÁGÓ Fotóklubot (korábbi neve: Fényeskert Fotóklub), majd 2017-ben megalapította az IMÁGÓ fotóiskolát, ahol azóta is rendhagyó tanmenettel zajlik a képzés.
Zoltán számára fontos a közönséggel való élő kapcsolat, ennek egyik látványos eredménye egy 14000 fős Facebook közösség. A kortárs fotóművészek közül elsőként, saját webshopjában árusítja fotónyomatait kizárólag számozatlan, nyitott sorozatokként, ezáltal is tágítva a műveit megvásárló közönsége körét.
– – – – – – – – – – –
T E L J E S P R O G R A M
10:00 AFTER THE FLOOD / SPIRIT OF EDEN (2022, 60 perc)
11:15 NEMLÉT ÉS ÖRÖKKÉVALÓSÁG KÖZÖTT (2013, 57 perc)
13:00 TANGERINE DREAM (2022, 64 perc)
14:30 ÁLOMVÖLGY – AZ ÜRESSÉG FELFEDEZÉSE (2012-2016, 67 perc)
16:00 ZOLTÁN’S WORLD – THE PETER GABRIEL SLIDESHOW (2014, 70 perc)
17:30 FAKULÓ SZEZON – VAKÁCIÓ ÉS VÁLSÁG ANALÓGIÁJA (2017, 61 perc)
19:00 BALJÓS BALATON – MENEKÜLÉS ISTEN ELŐL — PREMIER (2025, 95 perc)
– – – – – – – – – – –
R É S Z L E T E S P R O G R A M
10:00 | AFTER THE FLOOD / SPIRIT OF EDEN (2022, 60 perc)
Áramlatok és lendület – egy éteri atmoszférájú, víz alatt és futás közben megszületett vízió.
Két nagy fejezetből és több „bekezdésből” áll ez a formabontó alkotás. A kettős cím hallatán sokaknak egy ikonikus zenekar neve ugorhat be – nem véletlenül! Talk Talk rajongóknak szinte kötelező ez az élmény!
Ez a fotófilm a Talk Talk zenéje által inspirált vizuális meditáció, amely az emberi létezés spirituális és érzelmi állomásait járja be. A képek lírai montázsa egy folyamatot követ: a felemelkedés misztikus pillanatától (Ascension Day), egy megtisztulás utáni új kezdeten át (After the Flood, New Grass), a vágyak, örökségek és hit dilemmájáig (Desire, Inheritance). A természet elemei – a szivárvány (The Rainbow), a föld, a víz és az édeni paradicsom (Eden) – végigkísérik ezt az utazást, amely végül a gazdagság (Wealth) egy mélyebb, nem anyagi értelmezéséhez vezet. A fotófilm nem történetet mesél el a hagyományos értelemben, hanem érzéseket közvetít: képekbe fagyott harmóniát és disszonanciát, csendet és intenzitást, a Talk Talk hangulatvilágának vizuális megfelelőjét.
Ez a különleges utazás azoknak szól, akik nem rohanják végig az életüket, nem menekülnek el önmaguk elől, hanem képesek csendben és érdemben figyelni a másikra – jelen esetben egymás után 12 dalra és 300(!) képre. Vancsó Zoltán a víz alatt és futás közben, mobiltelefonnal rögzítette a felvételeit.
Engedd, hogy ezúttal a művészet lassítson le, és nyissa meg előtted a figyelem misztikus dimenzióit!
———-
11:15 | Nemlét és örökkévalóság között (2013, 57 perc)
Színes és fekete-fehér képek találkozása Emil Cioran filozófus gondolataival, 12 fejezetben.
„Szellemi tapasztalatra csak az képes, akinek egyre kevesebbet jelentenek a dolgok, akinek a szemében annál jobban szűkül érdeklődésének köre, minél előbbre jut. Nem az a lényeges, hogy tudjunk, hanem az, hogy legyünk. Márpedig nincs nehezebb teljesítmény, mint lenni. Mert szellemi értelemben lenni annyi, mint világi értelemben semminek lenni.” – vallja Emil Cioran.
A fotófilm bemutatja, hogyan találhat egymásra 88 fekete-fehér és 88 színes fénykép. Vancsó Zoltán egyik szerzői kiadásban megjelent fotóalbumának különleges világát ismerheted meg, miközben egy filozófus-géniusz végtelenül szórakoztató, mégis rendkívül mély és velős gondolatai is felvillannak a fejezetek között – reagálva a képekre.
A hol grandiózus, hol intim zenei kíséret cinematikus világával, időtlen hangulatú, introspektív utazásra hív.
———-
13:00 | Tangerine Dream (2022, 64 perc)
Audiovizuális lavina szárazföldön és a víz alatt
Ez a fotófilm egy belső utazás vizuális naplója, amely az emberi létezés szélsőségeit és finom árnyalatait vizsgálja. A képek és fejezetcímek egy egzisztenciális hullámvasút állomásait jelölik: a szépség és krízsi határmezsgyéjétől a kudarcok eleganciáján és a rejtőzködés dinamikáján át a végső elengedésig. A történet nem lineáris, inkább érzéseken és asszociációkon keresztül bontakozik ki, miközben az idő kérlelhetetlenül halad előre. Egy fotófilm, amely nem magyaráz, hanem sejtet, nem elbeszél, hanem érzékeltet – a létezés paradoxonjainak képi költeménye.
Buñuel arra a kérdésre, hogy miért csinál filmet, azt felelte: „Azért, hogy megmutassam, ez a világ nem a lehetséges világok legjobbika.”
Vancsó Zoltán a bemutatókor így vallott alkotásáról: „Az én ’világ dolgain körbevezető’ fotófilmem is emiatt készülhetett el, ráadásul egy olyan számomra válságos esztendő képeiből, amelyekkel csak évek múltán volt erőm szembenézni. Az eredmény egy tizennyolc fejezetből álló kép-szimfónia, amelyhez a kamaszkoromban felfedezett Tangerine Dream együttes elektronikus zenéje szolgált inspirációként. A hangzásvilágot meglehetősen szubjektíven és szabadon alakítottam, visszaugorva az 1976 és 1986 közötti, számomra legmeghatározóbb lemezeikre.” (Vancsó Zoltán, 2022)
Ez a gigantikusra nőtt alkotás Zoltán szinte minden eddigi képi korszakának jellemzőit és témáit magába foglalja: a fekete-fehértől a színes, bemozdult felvételeken át a víz alatti fényképekig, a csendéletektől a tájképeken át a street fotókig.
A háromszáznál is több felhasznált fotográfia vizualitása hatalmas spektrumot ölel fel. Mindezek mélyebb rétegeiben metaforák és szimbólumok rejlenek, amelyeket tovább gazdagítanak a képek közötti áttűnések által nyújtott asszociációs lehetőségek.
Már-már a végtelent közelíti a megfejtésre váró titok, azaz Zoltán fotófilmjével egy nem mindennapi szellemi kalandra invitálja a nézőket.
———-
14:30 | Álomvölgy — Az üresség felfedezése (2012-2015, 67 perc)
2012-ben Vancsó Zoltán fotográfus egyedülálló alkotást hozott létre: az első magyar, egész estés, moziban vetített fotófilmet. Ennek későbbi, újravágott változatával találkozhatsz 2025-ben.
Ez a kizárólag impresszionista hatást keltő fotókból és a hozzájuk válogatott ambient zenékből álló meditatív, olykor mégis impulzív alkotás egy belső utazásra invitálja a nézőket. A tizennégy epizód során az évszakok változásán keresztül misztikus fények és titokzatos fák között bolyongunk, miközben Vancsó Zoltán képei révén felfedezzük az erdő láthatatlan lelkét.
A sorozat végére elérkezünk az ürességhez, a belső harmónia világához – egy helyhez, ahol az elménk már nem uralkodik felettünk. Az ÁLOMVÖLGY fotófilm egyik erénye, hogy képes kikapcsolni az elmét, ezáltal teljesen új, a megszokottól eltérő módon nyújt élményt. A magyar, osztrák, portugál, román és szlovén helyszíneken készült képek a festészet impresszionista hagyományait idézik, egy sajátos bemozdulós technika eredményeként.
Győrffy Ákos megrázó szövegeit Máté Gábor színművész tolmácsolja.
Az ÁLOMVÖLGY fotói a természetnek, az ember eredendő, evilági otthonának szívét keresik, azt a titokzatos, sugárzó középpontot, ahol mindannyian egyek vagyunk.
———-
16:00 | ZOLTAN’S WORLD | THE PETER GABRIEL SLIDESHOW (2014, 70 perc)
Tisztelgés Peter Gabriel előtt: Vancsó Zoltán különleges audiovizuális utazása
A világhírű zenész kevésbé ismert művei és filmzenéi alkotják ennek a sokszínű fotófilmnek a gerincét, miközben a képi világ finoman igazodik a zenék légköréhez, igyekezve visszaadni azok hangulatát és érzelmi töltetét.
Zoltán személyes élményei és inspirációi szőtték át ezen fotófilm megszületését:
„Peter Gabriel 1987-es budapesti fellépése volt kamaszkorom első valódi koncertélménye. Ez idő tájt hallottam a rádióban Alan Parker Madárka című filmjéhez írt kísérőzenéjét, amelyet szerencsére fel is vettem kazettás magnóval, és számtalanszor visszahallgattam… Jól emlékszem azokra a délutánokra, amikor újra és újra átéltem ezt a számomra földöntúli zenét, amelynek hatására sok képem láthatatlan gyökere már akkor növekedésnek indulhatott bennem. Amikor 17 évesen megvettem a zongorámat, az első, hallás után megtanult darabok egyike a Madárka zenéjének részlete volt.
Húsz év elteltével – mintegy tisztelgésként Peter Gabriel előtt – megpróbálom bemutatni, miként kapcsolódik össze egy zenész karakteres hangzásvilága egy fotográfus vizuális világával. Ebben a változatos fotófilmben 245 fényképemmel találkozhatnak a nézők, amelyek szorosan illeszkednek Peter Gabriel 17 szerzeményéhez.” (Vancsó Zoltán, 2014)
A vizuális és zenei élmény szerves egységet alkot, megmutatva, miként rezonálhat egy fotográfus képi univerzuma egy markáns zenei világgal.
———-
17:30 | Fakuló szezon – Vakáció és válság analógiája (2017, 61 perc)
A nyaralás fonákja: egy vérpezsdítő audiovizuális utazás az emberi lélek mélyére
Egy gigantikus képzeletbeli nyaralás kifinomult látásmóddal fotózott, hol fenséges és szemet gyönyörködtető, hol pedig meglepő, humoros vagy épp megható pillanatai ejtenek rabul bennünket.
Vancsó Zoltán közel száz nyaralásán készült fotóinak esszenciáját tárja elénk, az üdülőhelyek rejtett arcát, az ott időző emberek jelenlétét és gyakran meglepő, szürreális viselkedését kidomborítva.
Nyaralásaink sok esetben lappangó válságok felszínre kerülő színterei. Gyakran ilyenkor nézünk szembe azzal, mivel jár a játszmáinkhoz való ragaszkodásunk, melyet az egónk táplál. A válság szóról elsősorban depresszív, szorongásokkal teli, tarthatatlanná vált helyzetekre asszociálunk, holott ez az élethelyzet magában hordozza a kilábalás lehetőségét.
A válság egy napos part, ahol egyedül maradtunk – de vajon merre indulunk tovább? Zoltán olyan szituációkat mutat be a 11 fejezetből álló – és némi meglepetést is tartogató – fotófilmjével, mely láttán alternatívákat kereshetünk továbblépéshez, túléléshez, a múlt eseményeinek feldolgozásához nézőpontjaink és viszonyulásaink megváltoztatásával.
A monumentális képsorozat, amely kiállításként is megállná a helyét, nemcsak vizuálisan izgalmas, hanem zenei kíséretével is magával ragadó: Erik Truffaz világhírű jazz trombitás briliáns dallamai teszik felejthetetlenné az élményt.
———-
19:00 | Baljós Balaton – Menekülés Isten elől | PREMIER (2025, 95 perc)
Ahogyan még sosem láttad a magyar tengert – ahogyan még sosem hallgattál Bartókot
Mindannyian ismerjük és szeretjük a Balatont, de vajon felfigyeltünk-e már a titokzatosabb, csendesebb arcára?
Ez a különleges látvány- és hangzásvilágú fotófilm nem a nyaralás hétköznapi, riportos pillanatait idézi meg, hanem a víz és a part világának transzcendens, éteri dimenzióját tárja elénk. Sokszor a távolabb eső utcák változatosan izgalmas atmoszférája mélyebb hatást gyakorolt Zoltánra, mint magának a tónak a látványa.
A több száz fotót Max Picard Menekülés Isten elől című filozófiai művének részletei egészítik ki Máté Gábor szuggesztív tolmácsolásában, valamint a Fortepan archívumából válogatott, 50-60 éves, vagy akár még régebbi balatoni felvételek.
A fotófilm fejezetről fejezetre tárja fel a „menekülés” jelenségének jelentésrétegeit. A menekülés az elmúlt időszakban önálló, mindent átható erővé vált, amely legtöbbször független az ember tudatos döntésétől.
A menekülés már nem az ember belső törvényei szerint zajlik, hanem külső, önálló tömegként növekszik és határozza meg a valóságot. Nem a tartalom számít, csak a növekedés, a mennyiség uralma. Az ember nem ura saját menekülésének – a menekülés uralkodik rajta.
A művészet világában viszont minden nyugodt, összefüggő és jól körvonalazott – ellentétben a menekülés okozta tudati káosszal. Az Igaz Képek szilárdan megragadják a világ egy szeletét, amelyhez az ember bármikor visszatérhet, míg a menekülés világában minden folyamatosan szétesik. A műalkotás szilárd támpontot nyújt a zűrzavarban, emlékeztetve arra, hogy az egészséges lelkületű, nyugodt világ még mindig létezhet és visszanyerhető.
Bartók Béla frenetikus, sokszínű és fájdalmasan gyönyörű zenei univerzuma kíséri a menekülés metaforikus képi világát.
„Kamaszkoromban nagy rajongója voltam a progresszív rocknak, és akkor találkoztam először Bartók nevével, amikor rájöttem, hogy az Emerson, Lake & Palmer 1970-es debütáló albumának nyitószáma, az Allegro Barbaro feldolgozása. De ki írta az eredetit? – tettem fel magamnak a kérdést 15 évesen.
Úgy gondolom, Bartók Béla zenéje mélyen tükrözi az emberi érzelmek küzdelmeit és összetettségét, esetünkben pedig tökéletesen rezonál a Balaton titokzatos vizuális gazdagságára. A hangsáv összeállítása több hónapnyi munkát igényelt, de évtizedeken át érlelődött bennem.” (Vancsó Zoltán, 2025)
A Baljós Balaton – Menekülés Isten elől Vancsó Zoltán tizenegyedik egész estés fotófilmje, amelynek premier vetítése a III. Fotófilm-maraton egész napos programját zárja.
https://www.facebook.com/events/1397447567961558/