- This event has passed.
ENTER // A RANDOM új tagjainak kiállítása – megnyitó
September 13 @ 18:00 - 21:00 CEST
Sok szeretettel invitáljuk a RANDOM legújabb fotóművészeti kiállításának megnyitójára.
ENTER // a RANDOM új tagjainak kiállítása – Koczka Viola, Szolga Hajnal, Takács Ramóna
A RANDOM kortárs alkotók fotóművészeti csoportja minden évben újabb fotográfusokkal bővíti tagsorát, amely lehetőséget ad a megújulásra és a művészeti szemlélet frissentartására. 2024-ben három különlegesen tehetséges női alkotót köszönthetünk a RANDOMban, akik saját mikrokozmoszt teremtenek a fotográfia eszközeivel.
Az alkotók:
Koczka Viola : Jelenlét
A sorozat a mindennapi térrel való sajátos viszonyainkat vizsgálja, fókuszálva a bezártság, a kötöttség, és a személyes térrel való eggyé válás érzéseire. Ezek a fotók az ember és az őt körülvevő környezet közötti határok elmosódását jelenítik meg, kihangsúlyozva a fizikai és mentális tér szoros kapcsolatát. A képek által megjelenített helyzetek és testpozíciók a kontroll és kiszolgáltatottság kettősségét sugallják. A testek és tárgyak összefonódása arra utal, hogy az ember, annyira eggyé válik a térrel, hogy maga is a lakás részeként, szinte bútordarabbá válva olvad bele a környezetébe.
Koczka Viola Budapesten élő fotográfus, aki 2019-ben végzett a Szegedi Tudományegyetem Képi ábrázolás szakán, építészeti síküveg specializáción, majd 2021-ben a MOME Fotográfia mesterszakán. Munkái az otthon, személyiség, és személyes rituálék témáira fókuszálnak. Jelenleg a fotográfia és az üvegtechnologiai megoldások kombinációjával kísérletezik.
Szolga Hajnal: Travel to the cells
A művek egy több évet átívelő fotográfiai kísérlet részei. A cameraless (kamera nélküli) és whiteroom (fotólabor nélküli) fotográfia során a fotókémiai vegyszerek és rezisztens anyagok játékos találkozása zajlik. A képek geometrikus formákat, absztrakt kompozíciókat ábrázolnak, miközben a struktúrák mélyén organikus szövetek rajzolódnak ki, ahol tudatunk értelmezhető, figurális elemeket próbál vizionálni. A fotók egy sajátos ritmikát is tükröznek, kottákhoz hasonlóan mozdulatlanságukban ott rejlik a dinamika és a feszültség, átszüremlik egy zenéhez hasonlítható audiális élmény, zaj vagy zörej, vagy akár egy absztrakt zene.
Szolga Hajnal vizuális művész, fotós, Berlinben él és alkot. Magyarországon kommunikáció- és médiatudományt, filozófiát, Németországban pedig fényképezést és médiadesign-t tanult. Munkái társadalmi, ökológiai és kulturális kérdések kritikus nézetei. A természetet és javainkat befolyásoló emberi viselkedést tanulmányozza, és általában az emberek és környezetük kapcsolatával foglalkozik, többnyire saját szubjektív, futurisztikus elképzelésein keresztül reflektálva a klímaváltozás következményeire. Főleg analóg technológiával dolgozik, negatívokat fejleszt és fényképeket nyomtat sötétkamrájában valamint színes chemmigrammokat fest műtermében.
insta: @hajnal_szolga_photography
Takács Ramóna: Csontlények
’Darabjaira szétszedni és újból összetenni’, ez sokunknak ismerős módszer, akár a saját életünk szervezése során többször jelentkezik ez a jelenség. Ennél a projektnél pont erről van szó. A dolgoknak kaotikussá kell válniuk, mielőtt új rend és szerkezet alakulna ki. A fantázia/képzelet folytonos áramlásából születtek ezek a kitalált lények és a fotográfia médiuma segít életre kelteni ezeket. Egy párhuzamos valóságba hívnak és elgondolkodtat, hogy vajon létezhetnek-e, vagy, hogy hányféleképpen lehetséges még ezeket a csontokat kombinálni úgy, hogy egy izgalmas alakzat életre keljen. A néző kíváncsiságára, játékosságára és képzelet erejére van bízva, hogy milyen lényt, vagy állatot lát bele.
Takács Ramóna idén diplomázott a METU Fotográfia MA szakán. A fotográfia mellett több művészeti területen is dolgozik, alkot (többek között kortárstánc, improvizáció, film). Fotográfia alapú munkái a fikció és realitás határán mozognak, alternatív valóságokat, víziókat mutatnak be. 2023-ban bemutatott másikVALÓSÁG, majd 2024-ben bemutatott HYBRIDNATURE című önálló kiállításai során törekedett rá, hogy saját szűrőjén keresztül kapcsolódásokat, összefüggéseket vázoljon fel a mozgás-képzőművészet-fotográfia szövetében. Ramóna munkáit az összművészetek iránti érdeklődés, sajátos felvetések és rendezési elvekkel való kísérletezés inspirálja.
A kiállítás október 4-ig látható.
https://www.facebook.com/events/440842574969578/