8.8 C
Budapest
Saturday, March 15, 2025

Rögzítés – „Mi mindent kell tudni egy képről…” Török András Schwartz Tivadar egy képéről

Ajánljuk ezt a cikket, ami elolvasható a megjelenés oldalán

Egy fotográfus vagy egy fénykép, aki vagy ami minden másnál többet jelent. Mindenkinek van egy ilyen. Egy fotográfus, akinek a kiállításáért több száz kilométert utazunk, akinek az albumáért egy kisebb vagyont kiadunk, akinek a képeihez mindig visszatérünk. Vagy egy fénykép, amely magába sűríti mindazt, ami számunkra fontos; amelyen ott a barthes-i punctum; amely mindig mutat valami újat, miközben soha nem tudjuk véglegesen megfejteni.

A sorozatunkhoz felkért szerzők egy-egy számukra kedves fotót mutatnak be röviden. Olyan ismert személyeket kérdezünk, akik nem hivatásszerűen foglalkoznak fényképezéssel, mégis valamilyen módon fontos szerepet játszik, játszhat az életükben a vizualitás.

Török András művelődéstörténész, a Fortepan Archívum önkéntes menedzsere Schwartz Tivadar egy képét választotta.

Schwartz Tivadar: Moszkvai cipőpucolók, 1935

Ezt a képet a Fortepan két szerkesztője egy Ady Endre úti villából hozta el, mintegy ezer másik kép társaságában. 2014 egyik legnagyobb és legfontosabb lelete volt ez.

Az idős hölgy, aki átadta, azt fűzte hozzá, hogy már elhunyt férje 1944-ben vette át ezt a dobozt megőrzésre egy középkorú pártól, akik megígérték, hogy visszajönnek, de persze nem tudtak eljönni. A szerkesztők már a kertben beletúrtak a dobozba, és találtak egy 1947-ben kiállított síklub igazolványt. Rájöttek, hogy a látogatás 1956-ban volt, nem 1944-ben…

Az iratokból kiderült, hogy a dobozban Schwartz Tivadar (1893, Nyírbakta – 1968 New York) fotóhagyatéka van. Tíz gyermekes zsidó családból származó ügyvéd, ingatlanbefektető, lelkes amatőr fotográfus volt. Az első háborúban szolgált, utána a hadifogságban megtanult oroszul, és ott lett lelkes eszperantista is. 1924-ben menősült egy gazdag pesti textilkereskedő, Szűcs Márkus családjába. 1926-ban és 30-ban fiai születtek. 1935-ben elutazott egy moszkvai eszperantista kongresszusra. Onnét egy tucat felvétele maradt fent. A képeken mindenütt sorbanállás és nyomor látható. A legszomorúbb képen tinédzser cipőpucolók várják a kuncsaftokat. Ők már mind a forradalom után születtek.

A képanyagban sok tucat kép van a fiairól is. A Vészkorszakot a család négyfelé válva élte túl. A fotográfus megírta 1944-es kalandjait, méghozzá eszperantó nyelven.

Még egy fontos adalék. Schwartz Tivadar 1936-ban a család nevét Sorosra magyarosította. Így nagyobbik fia Soros Pál néven lett híres mérnök, kisebbik fia pedig Soros György volt, a későbbi befektető és filantróp, aki ezt a fotóanyagot előkerülése éve óta ismeri, de munkatársai a mai mapig nem adtak engedélyt arra, hogy felkerüljön a Fortepanra.

Török András

Nézd meg a Rögzítés rovat többi részét is!

The post Rögzítés – „Mi mindent kell tudni egy képről…” Török András Schwartz Tivadar egy képéről appeared first on CAPA BLOG | A Capa Központ blogja.

Darányi Zsolt
Darányi Zsolt
A szerző 2003, a FotoKlikk.hu megalakítása óta ötletgazdája, megvalósítója és főszerkesztője e portálnak. A 2006-ban alapított FotoKlikk a Fotográfiáért Alapítvány kuratóriumi elnöke. Építészmérnök, grafikus, typográfus, 3 évtizede az IT szektorban keres és fejleszt különleges technikai megoldásokat, most épp az élő közvetítés területén. Bővebben>>

Related Articles

Egy Klikkhez tartozunk!

5,496RajongókTetszik
197KövetőKövetés
842FeliratkozóFeliratkozás

Latest Articles