25.4 C
Budapest
Saturday, June 21, 2025

Házibarkács stúdió | FotoTipp.hu

Az adott értékelés: nincs Átlag: 4.7 (26 értékelő)

Ez az írás azoknak szól, akik szeretnének otthon stúdió jellegű fotókat készíteni, de nem tudnak, nem akarnak erre soktízezret/százezreket költeni. Természetesen nem állítom, hogy a lentebb összerakott cucc egyenértékű egy olyan rendszerrel, amit boltban mondjuk 200e Ft-ból nem biztos, hogy össze lehet állítani, de ha valaki nem ipari mennyiségű fotózásra akarja használni, annak kellemes társa lehet az alkotásban.

Köszönet az index.hu fórumon a vakus topic segítőkész tagjainak, és a fototipp.hu-n megjelent homestudio írás szerzőjének akik nélkül nem tudtam volna összeállítani ezt a kis rendszert.

Kezdjük az anyagiakak. Az összeállításban kb. árak szerepelnek, hiszen a barkácsolás nem a fix árakról szól Smile

Háttér

  • 2db McGoat féle állvány 4e Ft/db
  • 2 db 1000Ft-os teleszkópos nyél az interspárból
  • 2 óra barkácsolás
  • 2,5m széles egyik oldalán márványmintás, másik oldalán matt egyszínű színes vászon a Praktikerből kb. 2e Ft/m

Fények

  • 2db 220-as vaku, Vaterán 1-Xe ft/db
  • 2db McGoat féle állvány
  • 2db 350Ft-os kínai ernyő belül ezüst, kívül fekete
  • 2 óra barkácsolás + pár fa meg vasdarab a garázs mélyéről az állványra rögzítéshez
  • vakuszinkronjel-elosztó 4 csatorna 1000Ft (ha valaki ért az elektronikához, vagy van egy jó fej fórumos aki segít neki megépíteni)
  • pár méter kábel meg a hozzá való csatlakozók.
  • FT-3 slave talp 4000Ft 2 vakut tud egyszerre elsütni

Természetesen utóbbi dolgok közül mindenki kedve szerint válogathat, slave talppal vagy szinkronkábellel indítja a vakukat, nem kell mindkét verziót megvenni.

Akkor lássuk, hogy néz ez ki összeállítva egy kis nappaliban, pár szó magyarázattal.

Így néz ki összerakva az

  • állvány
  • vaku
  • ernyő szett

A vakut és az ernyő nyelét egy kis keményfa kockára rögzítettem.

A nyelet egyszerűen egy megfelelő méretűre fúrt lyukba toltam, stabilan is áll és szükség esetén ki is lehet venni.

A vaku rögzítéséhez lehet venni vakutartó sínt, de egy kis darab alumínium lapból is lehet hajlítani 3 perc alatt (ilyen van az oldalára csavarozva) vagy egy barkácsboltos függönytartó műanyag sínből is össze lehet hozni, ez van nekem felül. Amíg nem lesz földrengés vagy valaki nem rúgja fel az állványt, nem fog kiesni a vaku Smile

A függőleges állíthatóságot egy túlzott ablakkinyílást megakadályozó izével (nem tudom mi a hivatalos neve) oldottam meg, ami egy egyenes vasból és egy arra elforgathatóan csatlakozó keresztirányú lemezből áll, ezt simán beledugom az állvány tetején a csőbe és megvan a vízszintes elforgás lehetősége is.

Így néz ki két ernyő két vakuval “munka” közben. A lustaságom miatt itt az akkumulátoros vakuk villannak slave talpon, nem kötöttem össze a 220-as vakukat meg a szinkronkábeleket, de azokkal is ugyanilyen lenne 🙂

A háttér anyaga lehet sok minden ami a ház körül megtalálható, ez pl. a Praktikerben vett vászon, a színe miatt nem igényel különösebb simogatást, a gyűrődésektől csak rusztikusabb lesz a hatása. A hátoldala sima világoskék (2 in 1), azt is lehet használni, ha homogén háttér kell, de akkor érdemes nekiesni a vasalóval Smile

A rögzítése pár szalaggal gyorsan, kényelmesen megoldható. Azért a lustaság nyomai láthatóak, néhány szalagot jó lenne rögzíteni oldalt is a vászonra, azokkal szépen ki lehetne feszíteni a hátteret. Na majd egyszer…

A háttértartó keresztrúdjának megoldása volt a legnehezebb feladat, a következő feltételeknek kellett megfelelnie:

  • kis méretre összecsukható legyen
  • könnyen szerelhető legyen
  • elég hosszú és stabil legyen
  • olcsó legyen Smile

A két teleszkópos nyél ideális eredményt adott. A végeiken levő műanyag könnyen szerelhető csatlakozás lehetőségét nyújtja egy fúró, egy csavar és egy szárnyas anya segítségével, akkorára össze lehet tolni, mint az állványokat, könnyüek, stabilak. Középen a két nyelet egy mindkettőbe beledugott megfelelő átmérőjű rézcső tartja egyben. Akkor lenne vele gond, ha az állványt széthúzná valami, mert ilyen irányba nem tart semmit, de a háttérvászon rögzíti.

A vakukról sokat nem lehet írni, két 220-as vaku, megbütykölve, hogy RCA csatlakotóval lehessen összedugni a szinkronjel elosztóra, a 4 csatornás elosztó és az FT-3 slave talp. Pár RCA végü kábellel össze lehet kötni igen sokféle variációban őket, kinek mire van szüksége.

A “rendszer” minimális költséggel bővíthető, nagyobb teljesítmény eléréséhez állványonként plusz két vaku kényelmesen felszerelhető (a tartó mindkét oldalára lehet egy-egy vakusínt szerelni) persze ehhez már kevés a 4 csatornás elosztó, de lehet belőle több csatornásat is készíteni. Több vaku használatával az ernyő nagyobb felülete lesz hasznosítva, így a fényeloszlás még egyenletesebb lesz, de a fentebb látott egy vaku/ernyő megoldással is szép szórt fényt ad a cucc. Jó barkácsolást mindenkinek!

Related Articles

Egy Klikkhez tartozunk!

5,491RajongókTetszik
197KövetőKövetés
855FeliratkozóFeliratkozás

Latest Articles