… A Foto Mozaik (Foto Piac) havilap immár nyolcadik évfolyamát tartja kezében a Tisztelt Olvasó. A kezdetekre visszagondolva igen nagy változásokon mentünk keresztül, és a 2004-es év szintúgy a változások jegyében telt…
Pályázatok
Események naptára
Kiállításról kiállításra
Fotó Piac
Börze
Kedvezménykuponok
Terjesztő szaküzletek
Kiállítás
Fotótárlat
Prukner János: Visszatekintés; Kiss-Kuntler Árpád: Képpárok; Lábady István: Love special; Fenn az ernyő – Napernyők, esernyők, színésznők; Németh Hajnal: Tunnel Coctail Bar
Hétköznapok
Gösser 2004
Digitális világ
Digitális képfeldolgozás / Azok a sötét foltok
A szürke téli időben vagy esetleg a nyári sugárzó napsütésben készített felvételeinkben gyönyörködve gyakran fedezhetjük fel, hogy egyes képek, illetve képrészletek sötétek vagy éppen világosak, de az is lehet, hogy nem megfelelően kontrasztosak. Sokan egyszerűen a kukába hajítják a képeket, pedig ez a hibajelenség a leggyakoribb és egyúttal legkönnyebben orvosolható probléma. Ezzel foglalkozunk most.
Fototechnika
Keleti Éva eljegyzése a fotográfiával
…Visszatérve az MTI-re, 1956 után rengetegen elmentek onnan, és akkor minket, fiatalokat, akik itt maradtunk, bedobtak a mélyvízbe. Egy pillanat alatt felnőttekké váltunk, nem a futottak még kategóriában kellett többé dolgozni, hanem mi lettünk az első generáció…
Fotós szemmel / Kiskirálylány
Vizúr János: Természetfotózás télen
Szerencsére egyre kevesebb az olyan fotós, aki télire elteszi a felszerelését, mondván: ilyenkor nincs mit kezdeni vele. A téli természet számtalan lehetőséget nyújt az aktív és leleményes fényképezőknek. Ki-ki megtalálhatja kedvenc témáit. A tájfotósoknak, a makrósoknak, a madarászoknak, a nagyvadasoknak egyaránt komoly sport- és művészi élményben lehet részük.
Dán András: Égi jelek
Minden a természetfotózással és a távoli, ismeretlen felfedezésének vágyával kezdődik. Egy kis érdeklődés, egy-két új technikai segítőeszköz, és már fotózzuk is a Napot, a Holdat, a csillagokat, az üstökösöket. Csodálatos élmény!
Nemcsak kezdőknek / A fény fotográfiai minősítése
A fény a fotográfus legfőbb partnere. Fényképezőgépünkkel – leegyszerűsítve – nem teszünk mást, minthogy a személyekről, tárgyakról visszaverődő fénysugarakat felfogjuk. A kezdetleges kultúrákban a mai napig elterjedt hiedelem szerint, ha valakiről képet készítenek, lelkének egy részét lopják el”. Ez az elképzelés alapjában véve jogos, hiszen olyan sugarakat visz magával a fotós, amelyek közvetlenül megérintették a modellt, azaz fizikai kontaktusban voltak vele.
Jobb ez így?
Molnár Miklós / Volt egyszer egy RM-eljárás (3.)
Az előző részben bemutattuk a diamontázs készítése első lépéséhez szükséges RM-2 elnevezésű, két fényképezőgépből álló egységet, amely rendkívül gyorsan, egymás után, külön-külön filmre egy-egy felvételt tesz lehetővé a fehér háttér előtti személyről (előtérmotívumról). A két diaképnek abban kell különböznie egymástól, hogy az egyiken a fehér háttér és a személy meg van világítva lámpákkal, a másikon csak a háttérfelület, tehát ezen a diakockán a szereplő sziluettnek látszik. A cikksorozat további részében sorra kerülő munkafázisokban a sziluettről negatív maszkot készítünk, amelynek segítségével a diára fotózott háttérmotívum látens képének bizonyos területét eltüntetjük, hogy helyére illeszthessük a dia előtérmotívumot.
Fotofelszerelés
Teszt / Canon EOS 20D
A Canon termékskálájának történeti szempontból ismét csak érdekes gépéhez érkeztünk. A gyártó ugyanis 2002 óta most emelt első ízben e széria felbontásán (+1,9 effektív megapixel). Az újonnan fejlesztett, második generációs APS-C méretű, 8,2 megapixeles CMOS képérzékelőjével, 5 kép/s képkészítési sebességével, 9 pontos autofókusz rendszerével és a Canon új, tárgytávolság-függő ETTL II vakurendszerével az EOS 20D az első olyan félprofesszionális digitális fényképezőgép, amely mindazt a teljesítményt, sebességet és rugalmasságot nyújtja, amit korábban csak a csúcsmodell kategóriába sorolt filmes tükörreflexes fényképezőgépek biztosítottak.
Újdonság
Casio Exilim EX-S100
HP Photosmart 8150
Epson EMP-TW200H házimozi-kivetítő
Epson PLQ-20
A Canon iR sorozat multifunkciós nyomtatói
Panasonic Lumix
Új ékszerek a Canon kollekciójában
SpeedLite 580EX
Digital IXUS i5
Olympus AZ-2 Zoom
Lexar USB Flash Drive
Olympus C-470 Zoom
Sigma 18-125 mm F3,5-5,6 DC
Olympus Zuiko Digital objektívek
Új lehetőségek a Pentaxnál
Fotóelmélet
Tillai Ernő: Képelemzés, értékelés / Struktúra, textúra, faktúra
Az eddigiekben azt fejtegettük, hogy minden képnek, így a fotóknak is van kompozíciója. Ez lehet jó, lehet rossz, lehet tudatosan hanyag, vagy egy véletlen expozíció esetén kiszámíthatatlanul esetleges. Állítottuk azt is, hogy a képkompozíció legfeltűnőbb elemei, az uralkodó méretű, tónusú, színű felületek határozzák meg a kép jellegét, az első benyomást. Ezek akkor “hatásosak”, ha rövid idő alatt értelmezhetők, karakteresek, alakjuk rögtön azonosítható. Formáik a kép tartalmával összhangban vannak, és bizonyos hierarchia is felismerhető. Ez elsősorban azt jelenti, hogy a pozitív (értelmezhető) formák és a háttér jellegű vagy “kimaradó” – azaz negatív – formák jól elkülönülnek, így a kép felépítése nem zavaros, hanem rendezett, célirányos és bizonyos belső összefüggések rajzolódnak ki.
Dr. Mann Judit: Fotózzunk – de hol és mit?
Így karácsony táján sokfelé rendeznek különféle szabadtéri vásárokat és a bevásárlóközpontok, nagy szupermarketek, piacok népsűrűsége is megnő. A sűrű nép között megszaporodnak a fényképezőgéppel a nyakukban cirkálók is, akik a sokféle remek látványra vadásznak. De sajnos a kidobó emberek meg gyakorta éppen a fényképezőgépekre vadásznak, és szerintük a kamera mögött levő ember eleve gyanús. Miért is?
Beszámoló
Ceglédi Ferenc: Vadnak született
Benkő Imre: Utak, fotók
A Canon ismét a harmadik legértékesebb japán márka
Erről írtunk 2004-ben
Az MFSZ workshopjai