Kivonat az újság tartalmából
Fotó Piac
Börze
Kedvezménykuponok
Terjesztő szaküzletek
Fókuszban
A Panasonic két új fényképezőgépe egyaránt a szuperkompakt kategóriát erősíti. Az új 7,2 megapixeles, 28 mm-es nagy látószögű f/2,8-5,6 Leica DC objektívvel felszerelt 3,6-szeres optikai zoom funkcióval ellátott (28-102 mm ekvivalens) Lumix DMC-FX50 és DMC-FX07 fényképezőgépek MEGA O.I.S. optikai képstabilizátorral és intelligens ISO-érzékenység vezérléssel rendelkeznek. A DMC-FX50 esetében egy számos új lehetőséget is felvonultató, 3 hüvelykes LCD kijelző debütál, míg a DMC-FX07 2,5 hüvelykes LCD kijelzőjével folytatja a szuperkompakt FX széria hagyományait.
A Lumix DMC-FX3, 6 megapixeles érzékelővel és f/2,8-5,0 3-szoros optikai zoomos (35-105 mm ekvivalens) Leica DC objektívvel szerelt, emellett rendelkezik a Lumix modelleknél alkalmazott és jól bevált MEGA O.I.S. optikai képstabilizátorral, valamint nagy érzékenységű funkciója révén akár ISO 1600 mellett is lehetővé teszi a képek elkészítését.
Új Nikon D-SLR
A SanDisk már eddig is rendkívül sikeresnek számító memóriakártya-családja újabb taggal és kártyaolvasóval bővült. Az Extreme IV CompactFlash kártya 2, 4 és 8 GB kapacitással lesz megvásárolható, minimális írási és olvasási sebességük pedig 40 MB/s. Tűrőképességük, ahogy a márkanév is jelzi, extrém: -25 °C és +85 °C között garantált a megbízhatóságuk.
A FujiFilm még nyár elején jelentkezett 5,1 megapixeles, ISO 64-1600-as érzékenységet kínáló, háromszoros, 36-108 mm ekvivalens objektívvel felszerelt FinePix Z3 Zoom fényképezőgépével.
Pályázatok
Események naptára
Galéria
Előd László: Víziók; Páczai Tamás tárlata
Kiállításról kiállításra
Négyszemközt
Néhány évtizeddel ezelőtt a standfotósokat különleges tisztelet övezte. Egyszemélyes csapatként rajtuk múlott, a rendező és az operatőr által megálmodott képi világból mit és hogyan mutatnak meg a mozilátogatók közönségének. Azonban a különleges feladatokkal járó műfaj idővel elvesztette jelentőségét, és talán éppen ezért, az egykori felvételek ma különös értéket képviselnek. A filmfotózás világáról Markovics Ferenc fotóművésszel beszélgettünk.
Szarka Klára: Képrejtvény / Az elképzelt valóság / Stalter György: Kerecsend, 1996
Sorozatunkban arra keressük a választ, hogyan készülnek a jó képek. Hogyan lesz az ötletből fotográfia? Sőt: hogyan születik meg az ötlet maga? Mennyi szerencse, munka, tanulás, milyen felszerelés, technikai háttér szükséges ahhoz, hogy a tehetséggel megáldott ember készíthessen egy jó fotót? Faggatjuk a fotográfust, és rövid életrajzban adunk róla is egy pillanatfelvételt, elemezzük a művet magát, s dokumentáljuk a technikai paramétereket. Ezúttal Stalter György fotójának titkát firtattuk. Mivel az interjú alanya és készítője immár évtizedek óta ismerik egymást, az olvasó elnézését kérve, tegeződnek a beszélgetés közben.
St. Martin (Szentmártoni Imre) nem elégszik meg a zene kifejezőerejével. A személyiségében rejlő sokszínűséget több művészeti ág kipróbálásával tárja elénk. Gazdag érzelemvilága vers és fotó képében is megmutatkozik, így nemcsak a zene hullámhosszán kalandozhatunk művészetében.
Digitális világ
Az előző részben áttekintettük a panorámafotózás technikai eszközeit és a könnyű panorámaillesztéshez szükséges fogásokat. Most lássuk, mihez kezdhetünk az elkészült felvételekkel.
Budai Péter: Az életlen maszkon innen és túl / Kalandozás “Homály-zónában”
Elérkeztünk a Photoshop élesítési eljárásaival foglalkozó sorozatunk záró részéhez, és mint a jó mesék végén, most sem maradunk tanulság nélkül. A türelmetlenebbek kedvéért a tanulságot már most elárulom: Messze vagyunk még a Szárnyas fejvadásztól. Mit is jelent ez? Kiderül a cikkből.
Technika
Fotós szemmel: A Hargitán
Bár a fotózás egész évben mozgásigényes tevékenység, legtöbben mégis nyáron indulnak útnak, hogy új országokat, tájakat fedezzenek fel és örökítsenek meg fényképen. Ehhez pedig olyan táskákra van szükség, melyekben az érzékeny és drága felszerelések még erősebb külső behatás esetén is biztonságban vannak. A Foto Mozaik ezért feltérképezte a hazai kínálatot, s ebből ajánlunk Olvasóink figyelmébe néhány valóban figyelemre méltó darabot.
Szinte az összes fényképezőgép, amely nem a profi kategóriát képviseli, rendelkezik beépített motívumprogramokkal. Míg a belépő szintű gépek vezérlőtárcsáján a legjobb esetben is csupán néhányat találunk, a középkategóriás gépek akár több tucatnyi programból álló választékot is kínálnak.
Használtpiaci körkép / A fontos jellemzők
Az előző cikkünkben a piac változásaival foglalkoztunk, és megismertük azokat a szempontokat, amelyekre a használtpiacon nézelődve érdemes odafigyelnünk. A következőkben sorra vesszük a fényképezőgépek, objektívek és egyéb kiegészítők legfontosabb jellemzőit, melyek éppúgy vonatkoztathatók a másodkézből vásárolt termékekre, mint az újakra.
Az 1960-as években az egyre növekvő fogyasztás Európában és az USA-ban jó hatással volt a fényképezés iparára és technikájára is. A XX. század második felében a civilizáltnak mondott világban óriási tömegek fényképeztek rendszeresen, s váltak ezzel a kamera- és nyersanyaggyártók, valamint a kidolgozóipar jól fizető ügyfeleivé. Évtizedeken át úgy látszott, hogy a gyártók s fotózók szinte felhőtlen kapcsolatát semmi sem zavarhatja meg.
Teszt
Első ránézésre a Samsung GX-1S a Pentax *ist DS2 fényképezőgéppel mutat rokonságot, amelyet még 2005-ben jelentett be a gyártó. A hasonlóság nem véletlen: a Digimax GX-1S a Pentax *ist DS2 reinkarnációja. A hogy mit hoz a jövő? Egyéni tapasztalataikat kombinálva a két gyártó közös fényképezőgépek bemutatását tervezi.
Mozaik
Jeles természettudósunk, Herman Ottó remekül rajzolt. Szüksége is volt rá, másképpen nehezen tudta volna rögzíteni megfigyeléseit. Évszázadokon keresztül ugyanis a rajztudás különösen nagy előnyt jelentett a természetbúvárok számára…
Az alábbiakban a második világháborútól nagyjából a 80-as évek végéig terjedő időszakot tárgyaljuk. Ezek az évtizedek, köszönhetően az egyre jobban felgyorsuló világnak, mely újabb és újabb technikai lehetőségeket hozott felszínre, a nyomdaipar és a fotográfia intenzív fejlődését is magával hozták, így rendkívül változatos időszakot jelentett a tipográfia történetében. Éppen ezért csak a főbb jelenségeket, illetve törekvéseket elemezzük cikkünkben.
Harold Lloyd hollywoodi aktjai 3-D-ben! címmel különleges fotóalbumot jelentetett meg a New York-i Black Dog & Leventhal kiadó. A könyv természetesen EU-s országokban is megrendelhető. A pikáns látnivalóra vágyók (közöttük magam is) meglepetéssel fedezhették fel, hogy mai szemmel nézve a fotók szolidak, mértéktartóak, és szerzőjük nem más, mint a némafilmek egykori sztárja.
Nem ez az első fotóportrékötete a szerzőnek, mert korábban már napvilágot látott a Legendárium – Századvégi arcképcsarnok című albuma is. Most a frissen megjelent Expositio I. kötete művészeket