Mondhatnánk, hogy kamaszkorba lépett Magyarország legnagyobb természetfotós seregszemléje, az “Év természetfotósa” pályázat, hiszen éppen 16. alkalommal hirdette meg a Magyar Természetfotósok Szövetsége (naturArt) a ma már hagyománnyá vált versenyt. A pályázatot kiírók nem okoztak meglepetést, hiszen a tavalyi évhez hasonlóan ismét ugyanabban a 12 kategóriában várták a beérkező pályamunkákat. A pályázatra minden eddiginél több felvétel érkezett, ugyanis 163 pályázó pontosan 3518 képet küldött. Ebből a hatalmas képanyagból kellett kiválasztania a zsűrinek a kiállításra kerülő képeket, és megnevezni a kategóriák nyertes pályamunkáit, valamint a különdíjas fotókat. A Novák László fotóművész, természetfotós elnökletével dolgozó hét tagú zsűri, Berta Béla fotóművész, Forrásy Csaba természetfotós, Heltai Csaba, a National Geographic Magyarország művészeti vezetője, Karai Csaba, a 2007. évi Év természetfotósa pályázat fődíjasa, Nagy Gy. György természetfotós és Szekeres János természetfotós kétségtelenül emberfeletti munkát végzett, hiszen majd teljes két napon keresztül értékelte a beérkezett képeket. Végül – és ez is rekordnak számít – 57 (!) pályázó 123 képét választották ki a kiállításra. A naturArt-nak és a Fotoklikk.hu-nak köszönhetően a zsűri munkáját – a tavalyi évhez hasonlóan – az internet segítségével az érdeklődők online követhették, csak a díjak odaítélése történt zárt ajtók mögött, így a díjátadó ünnepség időpontjáig a díjazott képek és díjat nyert szerzők neve titokban maradt.
Daróczi Csaba: Elhagyatva
Somodi Ferenc: Mobil
A madárfotókon túl számomra a víz alatti fotók jelentették a pályázat üde színfoltját. Nemcsak azért, mert szokatlan, és élénk színvilágot hoznak hétköznapjaink szürkeségébe, hanem azért is, mert továbblépést jelentenek az egyébként különösen magas színvonalú hazai búvárfotókhoz viszonyítva is. Azt hiszem, mi magyarok nagyon büszkék lehetünk, hogy olyan világszínvonalat képviselő búvárfotósaink lehetnek, mint Dombovári Tibor, Násfay Béla vagy Selmeczi Dániel, akik most is megmutatták tehetségüket. Engem azonban mégis Előd László kalmárokról készült fotói ragadtak meg igazán. A sötét mélyből előbukkanó fantasztikus alakú és színvilágú puhatestűek olyanok, mint egy távoli csillagrendszerből a földre látogatók. A képek előtt úgy érzem, ilyen lehetne egy harmadik típusú találkozás.
Czintos György: Fényháló
Az “Év természetfotósa 2008” pályázat képeiből rendezett kiállítást október 28-án nyitották meg a Magyar Természettudományi Múzeumban, és az érdeklődők egy hónapon keresztül tekinthették meg a képeket. De annak sem kell lemondania a 2008 legjobb magyar természetfotóinak élményéről, aki valamilyen ok miatt nem látogathatott el a bemutatóra, hiszen kiállítás 2009-ben hazánk számos nagyobb városában is bemutatkozik, és az Alexandra Kiadó ez évben is megjelentette pályázat kiválasztott képeiből szerkesztett “Az Év természetfotói Magyarország – 2008” című albumot, amelyben nemcsak a képekben gyönyörködhetünk, hanem megismerkedhetünk a képek keletkezésének rövid történetével is, úgy, ahogy azt a fotós élményszerűen elmeséli.
“Béres Csepp – Az Év Természetfotósa 2008” fotópályázat végeredménye 1. Somodi Ferenc: Mobil 2. Daróczi Csaba: Elhagyatva 3. Nagy Katalin: Trollok ösvénye II. kategória: A madarak viselkedése III. kategória: Az emlősök viselkedése IV. kategória: Az állatok viselkedése V. kategória: Az állatok szemtől szemben VI. kategória: Növények és gombák VII. kategória: Kompozíció, forma és kísérletezés VIII. kategória: Csepp a természetben, természet egy cseppben IX. kategória: Tájak X. kategória: Élet a vízfelszín alatt XI. kategória: Napnyugtától napkeltéig XII. kategória: Ifjúsági kategória Magyar Fotóművészek Szövetségének különdíja: Nimród Vadászújság különdíja Természet Világa tudományos ismeretterjesztő lap különdíja TermészetBúvár ökológiai magazin különdíja Vadon természetvédelmi magazin különdíja: Nimród Magyar Természetfotós Társaság Nagygyörgy Sándor-díja naturArt Dr. Tildy Zoltán-díja: Az Év Ifjú Természetfotósa 2008-ban Az Év Természetfotója 2008-ban Az Év Természetfotósa 2008-ban |
Természet Világa, | 139. évfolyam, 12. szám, 2008. december http://www.termeszetvilaga.hu/ http://www.chemonet.hu/TermVil/ |