Kivonat az újság tartalmából
Pályázatok
Események naptára
Fotó Piac
Börze
Kedvezménykuponok
Terjesztő szaküzletek
Kiállítás
Fotótárlat
Idesereglik, ami tovatűnt; Necc; Őesti Ákos: Szenvedélyem, Kuba
Wagner István: Akt-art tárlat a fővárosban
Őszi vidéki premierje óta (Duna Múzeum, szeptember 3.-október 3.) járja az országot-világot a XIV. Esztergomi Fotográfiai Biennálé Kecskeméttől Győrig, Itáliától Bulgáriáig. Most épp Szófiából érkezett a magyar fővárosba a vándortárlat, ahol július 7. és augusztus 21. között időzik a Budapest Galéria Lajos utcai kiállítóházában, de a határokon túl eljut Esztergom testvérvárosaiba is. Az anyag mennyiségi és minőségi szempontból egyaránt reprezentatív: a hatvanhat kortárs hazai alkotó mintegy háromszáz fotója betölti valamennyi földszinti és emeleti terem falait.
Digitális világ
D. Tóth Ottó: A rendszerváltás örömei
A digitális technika rohamos fejlődésével, az egyre jobb minőségű gépek egyre megfizethetőbb áron való megjelenésével lassan a legkonzervatívabb felhasználók is fontolóra veszik a digitális technikára való áttérést.
Pi Tóth István: Adobe Photoshop CS2 / Harc a tónusokért: a HDR funkció
A hagyományos és a digitális fényképészek két tábora közötti vita még nem ért véget. Az egyik legfőbb indok a digitális fényképezőgépek ellen az, hogy nem tudják azt a kontrasztkülönbséget nyújtani, amit a filmes gépek. Sajnos a többségében 8 bites, ritkábban 16 bites fényképezőgépek nem elégségesek ahhoz, hogy olyan képeket örökítsünk meg velük, amelyeken nagyon sötét és nagyon világos alakzatok is vannak, mint amilyenek a napsütötte tengerpart, a téli táj vagy a szűk sikátorok stb. Sok esetben még a film sem tud megbirkózni a nagy kontrasztkülönbséggel. Ilyenkor vagy a világos részeket választjuk, és a sötét terület egybefüggő fekete folt lesz, vagy a sötét területek lesznek élvezhetőek, de elveszítjük a világos elemeket.
Fotótechnika
Útravaló
A nyár nem pusztán a külföldi utak, de a fényképezés szezonja is. A jó idő sokakat csábít, és legyen szó egy kerti partiról vagy egy távoli országban eltöltött hétről, a fényképezőgép napsütésben legtöbbször előkerül. Azonban épp a napsütés az, ami magában rejti a szép képek elkészültének nehézségeit, gondoljunk csak a hőségre és az erős kontrasztokra.
Kovács Zsolt: Háziállatok az objektív előtt / Kutya, macska, egyebek
Előző lapszámainkban már foglalkoztunk az állatkerti, akváriumi, illetve terráriumi állatok, valamint a díszmadarak és kisemlősök fotózásával. Kimaradt a kutyák, macskák és egyéb háziállatok fotózása. Nézzük, ők hogyan kaphatók lencsevégre!
Fotós szemmel / Szellem
Izápi Laura: Dobozba zárt világ
Napjainkban, mikor újabb és újabb gépcsodáikkal gyártók tucatjai halmozzák el a fotográfia iránt érdeklődőket, talán még sosem volt aktuálisabb visszatérni az alapokhoz. A jó képet ugyanis nem is a CCD, de még csak nem is a képszerkesztő szoftver, hanem az ember maga alkotja. Fényt rögzítő eszköz gyanánt pedig egyetlen pizzásdoboz is eszköz lehet. Reméljük, az alábbi cikk sokak számára jelent majd fogódzót. A következőkben a lyukkamera kialakításáról és használatáról olvashatnak. Szerzőnk a Foto Mozaik által korábban meghirdetett Tehetséges fiatalok című pályázat egyik nyertese.
Barta Zsolt Péter: A digitális fotónyomatok és a művésznyomatok
A digitális fényképezés az utóbbi néhány évben hihetetlen gyorsasággal terjedt el mind a hétköznapi felhasználók körében, mind pedig a professzionális “szakmában”. A fizikai-kémiai alapú hagyományos fotózást legkorábban a gyorsaságot és mobilitást igénylő fotóriporterek váltották föl a digitális képkészítésre.
Szarka Klára: Fejezetek a fotótechnika történetéből / A nedves üregek uralma
Jelképesnek is tekinthetjük azt a tényt, hogy 1851-ben, Daguerre halálának évében kezdte diadalútját az a fotográfiai eljárás, amelyik nagy lépést jelentett a fényképezés későbbi és máig tartó technikai egységesítése felé. A nedves-kollódiumos eljárást túlzás volna standard módszernek nevezni, hiszen még mindig nagyon sok múlott a felhasználó egyéni tudásán és képességein, mindenesetre az első évtizedek technológiai sokféleségét hamarosan felváltotta a kollódium szinte tökéletes egyeduralma.
Fotófelszerelés
Teszt / Konica Minolta Dynax 7 Digital
Minolta rendszertulajdonosként nagy várakozással vettem kézbe a Konica Minolta új D-SLR fényképezőgépét, amelyet hosszú fejlesztési periódus után dobott piacra az újító termékeiről híres cég.
Újdonság
Epson AcuLaser CX11NF, CX11N
Konica Minolta Dimage A200, A2, A1, Z3 firmware
Zuiko Digital ED 8 mm 1:3,5
Olympus C-315ZOOM
HP Photosmart M517
HP PSC 1410
HP Photosmart R817 és R818
Három új Panasonic SD kártya
Contex HAWK-EYE Mx 36
Pentax hármasikrek
Samsung Digimax A50, A55W, A502
Samsung Pro815
Mozaik
Sztár-fotó / Beszélgetés Ráday Mihállyal
Ráday Mihály, a Budapesti Városvédő Egyesület elnökének munkája szorosan összefonódik a fotózással. A Kossuth-díjas művészettörténész, operatőr, rendező, szerkesztő-műsorvezető nevéhez számos elismerésre méltó művészi tevékenység fűződik, és már kora gyermekkorában elkötelezte magát a szép képek készítése mellett.
Szarka Klára: Képrejtvény / “Hú, de szép ez az ország!” / H. Szabó Sándor: Aratás Fejér megyében
Sorozatunkban arra keressük a választ, hogyan készülnek a jó képek. Hogyan lesz az ötletből fotográfia? Sőt: hogyan születik meg az ötlet maga? Mennyi szerencse, munka, tanulás, milyen felszerelés, technikai háttér szükséges ahhoz, hogy a tehetséggel megáldott ember készíthessen egy jó fotót? Faggatjuk a fotográfust, és rövid életrajzban adunk róla is egy pillanatfelvételt, elemezzük a művet magát, s dokumentáljuk a technikai paramétereket. Ezúttal H. Szabó Sándor egyik légi fotójának titkát firtattuk.
Molnár Miklós: Úti kalandok, avagy fotózás öt kontinensen / Vészhelyzetben
Amikor először jártam New Yorkban, még semmi tapasztalatom nem volt bizonyos körzetek közbiztonságának hiányáról, tekintve, hogy abban az időben idehaza békésen járhattam-kelhettem még az éjszakai utcán is. De tudjuk, ma már itthon sem fenékig tejföl a közállapot.
Fenyvesi Edit: Fotográfiai képzések XIII. / Digitális és nagyformátumú fotósuli
Rendhagyó, és a fotózás rejtelmeibe alaposan belemélyülő témaköröket egyaránt érint a Török György fotográfus által vezetett digitális és nagyformátumú filmes fotósuli Újpesten, amely két éve segít belemerülni a fotózás titkaiba. Az elméleti és gyakorlati oktatás filozófiája egyaránt a magas fokú szakmai hozzáértésre, a legjobbnak ítélt tanítási módszerekre és technikai eszközökre helyezi a hangsúlyt.
Fotoelmélet
Tillai Ernő: Képelemzés, értékelés / A képkomponálás gyakorlata
De jó is volna feltalálni azt a “patent” módszert, amely minden fotót automatikusan jól komponált képpé tenne! Ez az álom részben megvalósulóban van, különösen a digitális technika fejlődésével. A felvételi technika tökéletesedése, a számítógépek módosító szoftverjeinek mind bővebb kínálata el is hiteti az átlag fotográfussal, hogy fejlett (és drága) eszközeivel – saját igényeinek és nívójának megfelelően – szinte maguktól készülnek el a jobbnál jobb képek.