Pályázatok
Kiállításról kiállításra
Fotó Piac
Börze
Kedvezménykuponok
Terjesztő szaküzletek
Kiállítás
Igaz varázsló volt – Boglár Lajos; az Óbudai Fotóklub kiállításai; Változó Budapest; Magyar tragédia, 1944
Digitális világ
Digitális képfeldolgozás / Novák Gábor: A digitális képalkotó eszközök színkezelése
Minden fotográfus, aki digitális képfeldolgozásra adja fejét, előbb-utóbb – de inkább előbb – beleütközik abba a problémába, hogy különböző eszközei ugyanazt a file-t egymástól teljesen eltérő módon jelenítik meg. A probléma leggyakrabban úgy jelentkezik, hogy a monitoron beállított színek nem egyeznek a nyomtatón kiprinteltekkel. Cikkemmel abban szeretnék segíteni, hogy ezeket a problémákat hogyan kerülhetjük el. Nem célom a színtan és a színkezelő szoftverek algoritmusaiba mélyedő tudományos elemzés, pusztán a digitális képmegjelenítést gyakorló emberként, néhány egyszerű lépéssel, valamint alapfogalmak tisztázásával szeretném megkönnyíteni mindennapi munkájukat.
Fototechnika
Nagy vargabetűkkel – iskolák, szakmák, tanfolyamok – váltam profi fotográfussá. Mint általában a legtöbben, korábban amatőr szinten fényképeztem. Később elkezdtem filmezni is, tagja lettem annak a Kőbányai Amatőr Filmklubnak, amely sok művészt adott a film világának. Operatőr szerettem volna lenni, s bár több díjat nyertem a filmjeimmel, éreztem, hogy nem tudok profivá válni. Később a klub megszűnt, én pedig visszatértem a fotózáshoz. Az érdekelt, miként lehet egy képben vagy képsorozatban bemutatni azt, ami akár egy másfél órás film témája. A tömörítés érdekelt.
A tél beköszönte szélsőséges érzések kiváltója. Van, aki várja, majd örömmel veszi tudomásul a szállingózó havat, míg mások inkább az öklüket rázzák. Abban azonban, hogy az évszakra fel kell készülni, mindenki egyetért. A legtöbb természetfotós véleménye szerint éppen ezért, a téli fényképezés nyolcvan százalékban hozzáállás kérdése, a többi a gyakorlaton és a felszerelésen múlik. Furcsán hangzik? Gondoljuk végig! Amikor családtagjaink meleg kakaót kortyolgatva üldögélnek a jól befűtött lakásban, mi pedig a jégvirágos ablakon kinézve hirtelen elveszítjük hitünket a globális felmelegedésben, nos, ilyenkor csupán percek kérdése, hogy hatalmába kerítsen a teljes érdektelenség és letargia. Ha elfogy az akaraterő, elfogynak az esélyeink is – a jó képre. Ha azonban szemünkben huncutul megcsillan a kihívás, és fotóstáskánk tartalma is felkészült az extrém körülményekre, olyan képekkel lehetünk gazdagabbak, melyekről mások (lásd fent) egyszerűen lemondanak.
Elérkeztünk sorozatunk hetedik, egyben befejező részéhez. Az eddigiek összefoglalásaként egy kép elkészítése során mutatom be a hat hónapon keresztül részletezett fázisokat. Így folyamatában végigkövethető egy kép készítése a világítástól a retusálásig. Szipál Martinnal közösen, az ő lakás-műtermében fotóztunk.
Molnár Miklós / Volt egyszer egy RM-eljárás (2.)
A 80-as évek közepén kidolgozott RM-eljárásommal diamontázs állítható elő, amely két diafilmből álló ún. szendvicsdia. Egyik filmre műteremben, különleges módon fényképezzük az előtérmotívumot (személyt vagy tárgyat), a másikra pedig bárhol a tetszőleges hátteret. Az előtérmotívumnak a környezete üvegesen átlátszó, és ugyancsak átlátszó a hátteret ábrázoló dia előtérmotívummal egybeeső része. Ezért a két felvétel együtt átnézetben valóságos, egyetlen kép látványaként hat, különösen, ha figyelemmel vagyunk a perspektíva és a világítás szabályaira.
Jobb ez így?
Az év elején, nagy megtiszteltetésként a Magyar Fotográfiai Egyesületben nyílt egy fotókiállításom. A megnyitó után egy kedves vendég megkérdezte, hogyan készült az egyik, ködös őszi erdőt ábrázoló képem, pontosabban, hogy miként sikerült a ködöt olyan jól érzékeltetni. Elmondtam a dolog lényegét, és örült, hogy milyen egyszerű: ő is és bárki könnyen követheti.
Ez a beszélgetés adta az ötletet, hogy kiválasszak három felvételt a kiállítás anyagából, amelyeknek a fotográfiai technikája többeket is érdekelhet.
Egy kiállításomra három hétig nagyítottam éjszakánként. Hajnalig dolgoztam, kávét ittam, zenét hallgattam nonstop, de így is fárasztó volt nagyon. Bonyolult és sokszoros expozíciót igénylő nagyításokon dolgoztam. Egy-egy képre 6-8-szor kellett exponálnom. A kép egyik részén takarnom kellett, máshol égetnem többször is, kavarogtak bennem a számok. Egy teljes kép méretű teszt után ránéztem a képre és elhatároztam, hol kell még égetnem, illetve takarnom, hogy szebb legyen a nagyítás.
Molnár Miklós: “Rejtett kamerás” felvételek
Rögtön szeretnék eloszlatni egy félreértést, amelyet a cikk címe sugall. Nem a televízió humoros műsorából jól ismert felvételi fogásról lesz szó, amelyben a kínos helyzetbe hozott áldozat kétségbeesett reakcióját mutatják be álcázott, láthatatlan kamerákkal. Nem, ezúttal más céllal dugjuk el a gépünket. Mégpedig azért, hogy a kamera ne zavarja a kép összhatását! Jó, jó… de, hogy kerül a csizma az asztalra? – azaz a fényképezőgép a képre?…
Fotofelszerelés
Újabb és újabb pillanatok megörökítéséhez kínál kiváló eszközöket a Casio. Nemrég megjelent EX-Z50-es, illetve az EX-Z55-ös típusjelű készülékeik a bankkártya méretű Exilim sorozatot frissítik. A képminőséget az 5 megapixeles effektív felbontás, az smsc Pentax háromszoros optikai zoom és az ultrakompakt felépítésben összpontosuló innovatív funkciók sora garantálja. Az EX-Z55-öt teszteltem.
Az utóbbi pár évben már nem csupán az analóg, hanem a digitális technika kedvelői is válogathatnak a FujiFilm termékeik közül, mégpedig egyre szélesebb skálán. Egyik újabb gépüket, a Finepix S20 PRO gépet próbáltam.
Újdonság
ACDSee 7
JumpDrive Traveler 2.0 szoftver
Canon PowerShot G6
Epson Stylus RX425
Ha van kép, de nincs ötlet…
Fotoelmélet
Tillai Ernő: Képelemzés, értékelés / A pozitív és negatív formák
… a tartalom és forma “vetélkedője” a tartalom javára szokott eldőlni, a további fejezetekben mégis a formák és összefüggéseik hatását fogjuk sorra venni. Olvasóink – legalábbis azok, akik folyamatosan olvassák ezt a sorozatot – észrevehették, hogy a fejezetről fejezetre “ötletszerűnek” látszó témák fokozatosan vezetnek el bennünket a fotográfia alapelemeitől a képalakítás összetettebb változatáig.
Beszámoló
920 év fotótörténelem
Mai Manó egykori műtermében csaknem egy évezrednyi fotótörténelemről emlékeztünk meg – Füles mesternek, azaz Tóth Józsefnek köszönhetően, egy rendhagyó születésnap keretében, immár másodszor – november 11-én. A november nem a legvidámabb hónap, fogyatkozik a fény, és növekszik a sötétség, s e tény már önmagában is lesújt egy valamire való fényképészt, s akkor még a hidegedő éjszakákról s a havas esőkről szót sem ejtettünk. Ha valamikor, hát november közepén kell egy kis melegség, a szívekbe legalább.
8. Nemzetközi Természet- és Állatfotó Fesztivál
Ez év november végén egy francia város, Montier-en-Der (Haute-Marne) adott otthont a nemzetközi fesztiválnak. Az eseményhez, mely 1997-es alapítása óta egyre több látogatót vonz, maga a természeti táj szolgáltat hátteret. A település környéke ugyanis közel háromszáz védett madár otthona.
Fenyvesi Edit: Fotográfiai képzések X. / Budai Rajziskola
A Budai Rajziskolába (1123 Budapest, Alkotás u. 45. Tel.: 214-6241) csak ráérősen szabad ellátogatni. Ugyanis már a folyosón megcsodálhatók a szebbnél szebb és érdekesnél érdekesebb alkotások, fotók. Nem egy közülük elgondolkodtató vagy éppen humoros, netán különleges eljárással készült. Minden darab egyedi, itt végzett hallgatók keze nyomát őrzi, sőt, annál többet: egy kicsit belőlük is. E művészeti irányú iskola által nyújtott lehetőségekről mesélt lapunknak Lázár Zsuzsa iparművész, az iskola egyik alapítója és igazgatója.
Miró Fotóklub
A kezdeményezés Klotz Miklós nevéhez fűződik, és csupán az érdeklődőkön múlik, mennyire válik hiánypótlóvá. A kéthetente, hétköznap esténként megrendezésre kerülő előadások témája nem pusztán szűk szakmai szempontokat tart szem előtt, sokkal inkább a jelenlévők kötetlen beszélgetésére, kérdésekre és válaszokra alapoz. Így a fotóklubok mintájára tervezett, de azoktól mégis különböző “klub” sokkal inkább fórum.
Téli fotóbörze
Egy mosolygós férfiú, mostanában már bottal a kezében, fel-feltűnik a fontosabb fotográfiai rendezvényeken. Érdeklődik a fényképezés XXI. századi újdonságai, a digitális kamera, a számítógépes képfeldolgozás, a korszerű irányzatok iránt. Akik szóba elegyednek vele, talán bele sem gondolnak abba a szinte szédítő ténybe, hogy az idős mester, Tabák Lajos kiskamaszként az 1848-49-es szabadságharc még élő honvédveteránjait ültette a kamerája elé, s első képeit a XX. század legelejének technikai gyakorlata szerint aranyfürdőben forgatta. Egyik szülőatyja volt a magyar szociofotónak, s kedves tanítványa a hazai avantgárd szellemi irányítójának, Kassák Lajosnak.
Digitális kínálat – összefoglaló táblázat