Az új sorozatban a természetfotózáshoz szükséges eszközök csoportjait és azok jellemzőit vesszük sorra. Ez nem kis feladat, mert a műfajban dolgozó kollégákban igen magas szintű a kreativitás minden téren, így az eszközök felkutatásában, átalakításában és használatában is.
Kezdjük mindennek az alapjával, az állvánnyal. A laikus számára ez egy összecsukható háromlábú eszközt jelent, melynek az a feladata, hogy tetejére lehessen erősíteni egy egyszerű fényképezőgépet. Ez természetesen szóról szóra igaz is, DE ..!
Az általunk használt állványok teherbírása sokszorosa egy átlagos állványnak. A természetfotózásra alkalmas állványokat két nagyobb csoportba lehet rendezni.
Az egyik a ritkábban előkerülő nagyteleobjektíveket is stabilan rögzíteni képes “nagy állványok”, melyek 12-15 kg felszerelés is kitűnően megtartanak, és a másik, mely a használhatóság szempontjából a leggyakrabban kerül a kezünk ügyébe.
Ezek az állványok viszonylag magasra kihúzható lábakkal rendelkeznek, de a “földharcban” is alkalmazhatóak. Tehát lábaikat annyira szét lehet terpeszteni, hogy az szinte a földet éri.
A “Pro” jelzésű állvány arról híres, hogy központi oszlopát (mely kissé háromszögletű) kihúzva, vízszintesen vissza lehet dugni az állvány nyakába, és így a legfurfangosabb helyzetekben is fényképezhetünk a segítségével.
Számomra fontos a használhatóság és az ár kiegyensúlyozott aránya, megfizethetősége, és ebből a szempontból közelítek a dolgokhoz. Viszont nem árulok el titkot, amikor elmondom, hogy nálam csak tartaléknak számít egy Manfrotto 055NAT2, melynek már le is fűrészeltem a központi oszlop 80 %-át, hogy szétnyitott állapotban az eredeti fém alkatrészeket használhassam.
Ráadásul felszereltem az egyik lábára egy másik eszközt, a 131DDB egyik szorító csuklóját, amely bármilyen helyzetben szilárdan rögzíthető és felcsavarható rá az állványfej. Viszont az általam kedvelt és a legerősebbnek tartott állvány, a Gitzo. Ez drágább az előbbieknél, de ebben az esetben nekem a súly és terhelhetőség optimális aránya volt a cél. Ebből a márkából kettő is van. Egy hosszabb lábú ez a 4-es jelzésű, és egy erősen átalakított rövidlábú, mely összecsukva alig nagyobb 50 cm-nél, de (sajnos) így is 4,3 kg, ami csak 30 dkg-mal nehezebb a 055Nat2 állványomnál. Ez a kis tömzsi állvány viszont oly erőt, és kreatív használhatóságot képvisel, melyhez hasonlót még nem láttam. Ez a legnehezebb teleobjektíveket (pl.: 4/600) is rezzenés mentesen képes rögzíteni és a közelfényképezésnél sem nehézkes. Speciális beépített gömbfeje függőleges síkban +300-300-ban dönthető, ezért állványfej nincs is rajta. Hiányossága, hogy maximális magassága kb. 1,4 m, és a fényképezőgép vázat függőleges helyzetben nem tudja kiegészítő eszköz nélkül rögzíteni.
Létezik egy szénszálas Gitzo kis állvány is, amely kifejezetten a túrázó természetfotósok számára ideális, mert súlyához képest nagyon stabil, összecsukva rövidebb mint az 55-ösök, de közel a szemmagasságig kinyitható, viszont ijesztő az ára.